REKLAMA

Dopłaty do magazynów energii. KE klepnęła nowy plan Polski

Może rzeczywiście nasza fotowoltaika ostatnio rośnie jak na drożdżach, a lądowa energetyka wiatrowa w końcu będzie uwolniona od zasady 10H. Ale to i tak za mało na polską transformację energetyczną, która bez dodatkowych magazynów energii po prostu się nie wydarzy. Na szczęście Bruksela właśnie dała zielone światło dla pomocowego programu, który ma szansę to zmienić.

magazyny-energii-zielone-swiatlo-od-KE
REKLAMA

W tym roku jesteśmy świadkami już prawdziwej serii koniecznych odłączeń od sieci instalacji fotowoltaicznych, za co Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wypłacają odszkodowania. Jednym z powodów jest brak naszych zdolności, jeżeli chodzi o magazyny energii. Ale jest szansa na to, żeby to w najbliższym czasie zmienić. Takie wieści dochodzą z Brukseli, gdzie Komisja Europejska zatwierdziła plan polskiego rządu o wartości 1,2 mld euro.

REKLAMA

Zgodnie z unijnymi celami w dziedzinie klimatu i energii program przyczyni się do zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych z Rosji. Jednocześnie zminimalizowane zostaną wszelkie potencjalne zakłócenia konkurencji - zapewnia Margrethe Vestager, wiceszefowa KE, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Magazyny energii, czyli dopłaty od 45 do 65 proc. kosztów

Inwestowanie w polskie magazyny energii to nie tylko szansa na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, ale także możliwość płynnej integracji instalacji OZE o zmiennej generacji z krajowym system elektroenergetycznym. Nasz program pomocy ma w ten sposób wesprzeć instalację co najmniej 5,4 GWh magazynów energii. Dopłaty mają dotyczyć wyłącznie nowych obiektów o pojemności co najmniej 4 MWh, które będą potem podłączone do naszych sieci dystrybucyjnych lub przesyłowych na wszystkich poziomach napięcia. 

Więcej o magazynach energii przeczytasz na Spider’s Web:

Pomoc finansowa, w ramach zatwierdzonego przez Brukselę programu, będzie miała formę bezpośrednich dotacji i pożyczek. W sumie nie mogą one przekroczyć 45 proc. całkowitych kosztów inwestycji. Ale w przypadku średnich przedsiębiorstw może ów próg być podniesiony do 55 proc., a w przypadku małych przedsiębiorstw - nawet do 65 proc. O tym, które z projektów będą w ten sposób wspomagane finansowe, jasne będzie po przeprowadzonym naborze wniosków i ich ocenie. Dopłaty mają być realizowane przed 31 grudnia 2025 r.

Krok w kierunku Zielonego Ładu

REKLAMA

Program pomocy skierowany na magazyny energii finansowany będzie częściowo z Funduszu Modernizacyjnego UE i częściowo z Krajowego Planu Odbudowy. Zatwierdzono go w ramach Tymczasowych Ram Kryzysowych i Przejściowych UE. Przypomnijmy, że te przyjęto w marcu 2023 r. w celu zapewnienia środków wsparcia w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. Warunek jest tylko jeden: te środki trzeba przyznać do końca przyszłego roku.

To program konieczny, właściwy i proporcjonalny, aby przyspieszyć zieloną transformację i ułatwić rozwój niektórych działań gospodarczych, które mają znaczenie dla wdrożenia planu REPowerEU i planu przemysłowego Zielonego Ładu - stwierdza Komisja Europejska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA