Łatwiej wybudujesz przydomowy schron. Rząd poprawił ustawę
Ułatwienia w budowie przydomowych schronów i przyspieszenie procedur inwestycyjnych to tylko niektóre zmiany w projekcie nowelizacji Prawa budowlanego. W Rządowym Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu ustawy, której celem ma być dodatkowe uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego ma według Ministerstwa Rozwoju i Technologii przynieść uproszczenie i przyspieszenie procedur inwestycyjnych. Kluczowym założeniem jest ograniczenie liczby inwestycji wymagających pozwolenia na budowę. W zamian wprowadza się bardziej elastyczne formy zgłoszenia lub całkowite zwolnienie z obowiązku formalności. Nowa wersja tego projektu idzie dalej względem oryginalnego projektu.
Inwestycje bez pozwolenia
Ważną nowością w projekcie ustawy jest rozszerzenie katalogu inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę. Będą to m.in. przydomowe schrony o powierzchni do 35 mkw., zbiorniki na wodę opadową, kontenery telekomunikacyjne czy niewielkie boiska i korty. W wielu przypadkach wystarczy samo zgłoszenie wraz z projektem i udziałem kierownika budowy.
Kluczowym argumentem za wprowadzeniem tego typu ułatwień dla przydomowych schronów jest fakt, że zgodnie z raportem opracowanym w 2021 r. przez Biuro do spraw Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 r. tylko 1,24 proc. ludności Polski mogłoby skorzystać ze schronów, a z ukryć 2,47 proc. Projektowane ułatwienia mogą wpłynąć na podniesienie indywidualnego poziomu bezpieczeństwa obywateli – czytamy w komentarzu resortu.
Niektóre obiekty zostaną całkowicie zwolnione z obowiązku pozwolenia i zgłoszenia. Dotyczy to np. basenów przydomowych do 50 mkw., mikroinstalacji OZE do 3 metrów wysokości czy utwardzenia gruntu na działce. MRiT podkreśla, że celem jest odciążenie administracji oraz umożliwienie szybszej realizacji drobnych inwestycji przez osoby fizyczne i rolników.
Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:
Zmiany mają także przeciwdziałać problemom interpretacyjnym przepisów, które od lat budziły wątpliwości inwestorów i urzędników. Projekt doprecyzowuje wiele definicji, w tym takich jak budynek mieszkalny, użyteczności publicznej czy wiata. Ma to pozwolić na jednoznaczne klasyfikowanie obiektów budowlanych i usprawnić proces decyzyjny.
Aparthotel w końcu uregulowany
Zasadne jest uregulowanie pojęć w ustawie. Dodatkowo, aby wykluczyć rozbieżności interpretacyjne co do kwalifikacji budynku, jakim jest tzw. aparthotel, definicja budynku zamieszkania zbiorowego została doprecyzowana o hotel apartamentowy lub inny budynek pełniący podobne funkcje. Tym samym przedmiotowy budynek nie będzie mógł być kwalifikowany jako mieszkalny – czytamy w uzasadnieniu.
Projekt przewiduje też zmiany w zakresie odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych. W określonych przypadkach, takich jak przebudowa obiektów wpisanych do rejestru zabytków, możliwe będzie odstąpienie od części wymogów bez potrzeby uzyskania specjalnych zgód. Warunkiem będzie jednak zapewnienie bezpieczeństwa i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Zmiany dotyczą także kwestii proceduralnych i administracyjnych. Wprowadza się m.in. tzw. mechanizm „żółtej kartki”, który ma ostrzegać inwestora przed wszczęciem postępowania za nieistotne odstępstwa. Uproszczone zostanie też postępowanie legalizacyjne dla już istniejących obiektów, co według MRiT ma poprawić bezpieczeństwo i stan prawny wielu budynków. W ten sposób resort Krzysztofa Paszyka chce ułatwić legalizację obiektów, które powstały ze złamaniem prawa jako samowole budowlane.
Zmienią się także zasady prowadzenia cyfrowej dokumentacji. Obowiązek prowadzenia elektronicznego dziennika budowy i książki obiektu budowlanego zostanie przesunięty aż do 2034 roku. Ma to związek z dominującym wciąż stosowaniem form papierowych oraz koniecznością lepszego przygotowania administracji do cyfryzacji.