Polaków nie stać na mieszkania. Kredyty osiągają zawrotne kwoty
Grudzień 2024 roku przyniósł gwałtowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe – wynika z najnowszego raportu BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość wskaźnika spadła o 45,4 proc. w porównaniu z grudniem 2023 roku. Oznacza to, że banki i SKOK-i przesłały zapytania kredytowe na znacznie niższe kwoty niż pod koniec 2023 r.
Kredyty mieszkaniowe chciało zaciągnąć w ubiegłym miesiącu 26,03 tys. osób – aż o 43,8 proc. mniej niż rok wcześniej. W stosunku do listopada 2024 r. wnioskujących było o 3,4 proc. mniej. Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, zauważa w komentarzu do danych, że w grudniu doszło do pogłębienia trendu zaobserwowanego w listopadzie.
Liczba wnioskodawców spadła zarówno rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca. Dodatkowo wygasł efekt niskiej bazy z pierwszego półrocza 2023 roku, a bieżące dane zestawiamy już z wysoką bazą drugiego półrocza 2023 r., kiedy rynek stymulował program Bezpieczny Kredyt 2 proc. – wyjaśnia ekspert.
Średnia wartość kredytu bije rekordy
Zdaniem prof. Rogowskiego obecna sytuacja, w tym rosnąca liczba ofert i spadająca sprzedaż, powodują, że potencjalni kredytobiorcy wstrzymują się z zakupem, licząc, że ceny mieszkań spadną.
Prawdopodobnie część osób może czekać również na pojawienie się następcy programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. – uważa prof. Rogowski.
Więcej wiadomości na temat nieruchomości
Pomimo spadku liczby wnioskodawców średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego ustanowiła w grudniu 2024 roku nowy rekord, osiągając kwotę 444,90 tys. zł.
Jest ona historycznie najwyższą wartością jaką do tej pory odnotowaliśmy. Może być to spowodowane nabywaniem droższych nieruchomości przez osoby o wyższych dochodach, które pozwalają wnioskować o wyższe kwoty kredytu mieszkaniowego – ocenia główny analityk Grupy BIK.
Średnia kwota kredytu mieszkaniowego w grudniu była wyższa o 2,2 proc. niż w grudniu 2023 r. i 2 proc. niż w listopadzie 2024 r.
Prognozy na 2025 rok: Indeks Popytu na Mieszkania będzie rósł
W 2025 roku rynek kredytowy będzie podlegał dalszym zmianom, na które wpływ będą mieć sytuacja gospodarcza, np. poziom inflacji, wzrost PKB, oraz decyzji politycznych – wprowadzenie następcy programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Ponieważ grudzień 2023 roku był ostatnim miesiącem przyjmowania wniosków w ramach programu BK2, w kolejnych miesiącach tego roku możemy spodziewać się wzrostu odczytu Indeksu – zapowiada prof. Rogowski.
Jak dodaje, będzie to wynikało z efektu statystycznego niskiej bazy.
W 2025 roku będziemy porównywać się do kolejnych miesięcy 2024 r., w których składane były wnioski tylko na rynkowych warunkach – wyjaśnia analityk Grupy BIK.