Nowa definicja budynku i budowli. Będzie wyższy podatek od nieruchomości
Właściciele nieruchomości w 2025 roku będą musieli na nowo zweryfikować posiadane aktywa pod kątem zmiany definicji budynku i budowli, jaką wprowadził ustawodawca. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych powoduje, że definicje te są różne w odniesieniu do tych zawartych w prawie budowlanym. Dla właścicieli nieruchomości oznacza to nic innego, jak wyższe opłaty.
Podatek od nieruchomości 2025 – co się zmieni?
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zakłada liczne zmiany w kontekście podatku od nieruchomości, jednak najistotniejsza z punktu widzenia właścicieli nieruchomości jest zmiana definicji budynku i budowli. Dotychczas pokrywały się one z tymi, które zapisane zostały w ustawie Prawo budowlane. Na mocy wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny dnia 4 lipca 2023 roku (sygn. akt: SK 14/21) ustawodawca zobowiązany został do zmiany definicji budowli na potrzeby rozwiązań podatkowych. Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis, który obowiązywał w tamtym czasie. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2025 roku, zmuszając właścicieli nieruchomości do weryfikacji statusu posiadanych aktywów.
Nowa definicja budynków i budowli
Zgodnie z nową definicją budynkiem jest obiekt wraz z instalacjami, które zapewniają możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto musi być on wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, nierozerwalnie związany z gruntem oraz wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych. Ważne jest też, by posiadał fundamenty i dach. Tymczasem budowlami są obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy (28 kategorii) oraz:
- instalacje i urządzenia, jeśli stanowią z tymi obiektem całość techniczno-użytkową,
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli,
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
- fundamenty pod maszyny i urządzenia odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
- przyłącza do obiektu budowlanego wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
Nowe przepisy wprowadzają też definicję:
- robót budowlanych,
- urządzeń budowlanych,
- trwałego związania z gruntem.
Więcej o prawie przeczytasz na Bizblog.pl:
Co nowe definicje oznaczają dla właścicieli nieruchomości?
Wprowadzenie do ustawy nowych definicji, niezależnych od tych, które funkcjonują w prawie budowlanym, generuje konieczność zweryfikowania posiadanych nieruchomości. Dotychczas popularną praktyką było powielanie deklaracji podatkowej z roku poprzedniego, przypisując wyłącznie odpowiednią stawkę podatku. W 2025 roku nie będzie już takiej możliwości, ponieważ nieprawidłowa kwalifikacja obiektu będzie wiązała się z sankcjami finansowymi w postaci odsetek. Zaklasyfikowanie nieruchomości do poszczególnych kategorii może powodować pewne trudności, dlatego zdaniem ekspertów wielu przedsiębiorców będzie musiało skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego.
Nowy termin na złożenie deklaracji podatkowej
W związku z licznymi zmianami, jakie wprowadza ustawodawca, właściciele nieruchomości potrzebują więcej czasu na prawidłową weryfikację posiadanych aktywów. Dlatego też deklarację na podatek od nieruchomości będzie można złożyć do 31 marca 2025 roku, a nie jak dotychczas do 31 stycznia. Przedsiębiorcy mają jednak obowiązek zawiadomić do 31 stycznia 2025 roku o wyborze takiego rozwiązania poprzez złożenie w gminie oświadczenia. Ponadto zobowiązani są opłacić podatek od nieruchomości za pierwszy kwartał 2025 r. w kwocie odpowiadającej średniej miesięcznej należnego podatku za 2024 rok.
Nowe definicje to wyższe opłaty
Zmiana definicji budynku i budowli, a także wprowadzenie kilku nowych definicji, na ogół będzie wiązało się ze wzrostem obciążeń podatkowych. Wątpliwości budzi zwłaszcza fakt, iż niektóre elementy, takie jak na przykład klimatyzatory, które dotychczas były uznawane za integralną część nieruchomości, mogą ulec wyodrębnieniu. Oznacza to, że zostaną osobno opodatkowane. Eksperci rynku nieruchomości podkreślają również negatywny wpływ nowelizacji na opodatkowanie powierzchni magazynowych.