REKLAMA

Wysokość składek ZUS. Ważne zwycięstwo przedsiębiorców

Sąd Najwyższy przychylił się do skargi Rzecznika MSP: ZUS nie ma prawa podważać składek w pierwszym miesiącu od otwarcia firmy. To ważne zwycięstwo dla prowadzących działalność gospodarczą. Sędziowie uwzględnili skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, uchylając wcześniejszy wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie.

Wysokość składek ZUS. Ważne zwycięstwo przedsiębiorców
REKLAMA

Wyrok Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2024 r. (sygn. akt II NSNc 267/24) to pierwszy przypadek, kiedy po uchwale z 29 listopada 2023 r. (sygn. III UZP 3/23), Rzecznik MSP skutecznie zaskarżył ZUS w sprawie podwyższenia podstawy wymiaru składek w pierwszym miesiącu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, zauważa, że rzecznik już kilkukrotnie po wygrywał w sprawach, w których przedsiębiorcy podwyższali podstawę wymiaru składek, ale ostatni wyrok SN ma szczególne znaczenie.

Jednak jest to pierwsza wygrana skarga nadzwyczajna Rzecznika po podjęciu Uchwały z dnia 29 listopada 2023 r., gdy przedsiębiorca podwyższył podstawę wymiaru składek w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla.

Znaczenie wyroku dla przedsiębiorców

Sprawa, w której SN przychylił się do stanowiska Rzecznika MŚP, dotyczyła przedsiębiorcy, który w lipcu 2018 r. podwyższył podstawę wymiaru składek w pierwszym miesiącu działalności. Mimo że ZUS nie kwestionował prowadzenia działalności gospodarczej, uznał, że podstawę należy obniżyć. Sąd Najwyższy orzekł, że działanie ZUS było niezgodne z prawem.

Wygrana ta ma wyjątkową rangę, ponieważ Sąd Najwyższy potwierdził, że ZUS nie ma kompetencji do podważania zadeklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek, jeśli działalność gospodarcza nie jest kwestionowana, a podstawa została podwyższona po 2015 roku – wyjaśnia Agnieszka Majewska.

Więcej wiadomości na temat składkach, ZUS i przedsiębiorcach

Rzecznik w skardze nadzwyczajnej odwołał się między innymi do uchwały Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. II UZP II 1/10), zgodnie z którą ZUS nie może ingerować w podstawę wymiaru składek w takich przypadkach. Rzecznik MŚP wskazał też, że od stycznia 2016 r. obowiązuje zoptymalizowany algorytm naliczania świadczeń, który eliminuje potencjalne nadużycia związane z podwyższaniem podstawy składek.

Uchwała z dnia 29 listopada 2023 r. wskazuje, że ZUS może weryfikować podstawę wymiaru składek w początkowym okresie działalności, jednak ta zasada nie dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca działał po 2015 roku, a algorytm obliczania świadczeń został zoptymalizowany – zauważa Rzecznik MSP.

Rzecznik MŚP: będziemy interweniować, jeśli ZUS będzie nadużywał uprawnień

W komentarzu Biura Rzecznika MŚP czytamy, że wyrok Sądu Najwyższego może wpłynąć na sposób działania ZUS wobec przedsiębiorców. Wynika z niego, że organy rentowe nie mogą dowolnie weryfikować podstawy wymiaru składek, jeśli działalność gospodarcza nie jest kwestionowana.

REKLAMA

Będziemy monitorować sytuację i interweniować tam, gdzie ZUS nadużywa swoich uprawnień. Ten wyrok pokazuje, że prawo jest po stronie przedsiębiorców – zapowiada Agnieszka Majewska.

Decyzja Sądu Najwyższego to ogromne wsparcie dla przedsiębiorców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA