Podatek od nieruchomości. Weszło dużo zmian. Zobacz, z czym musisz się zmierzyć
Przedsiębiorcy, którzy posiadają nieruchomości, muszą liczyć się z pewnymi zmianami w zakresie ich opodatkowania. Zaczęły one obowiązywać 1 stycznia 2025 roku i warto przyjrzeć im się bliżej. Zmiany te niekoniecznie są pozytywne – wielu prowadzących firmę będzie musiało zapłacić wyższą daninę.
Co nowego w podatku od nieruchomości?
Problemy z egzekucją podatku od nieruchomości są duże, na co wskazują raporty Najwyższej Izby Kontroli. Wielu przedsiębiorców co roku bezrefleksyjnie powiela deklarację z roku ubiegłego, jednak teraz nie będą już mogli tego zrobić. Wszystko przez zmiany, jakie wprowadzono w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczą one m.in.:
- wprowadzenia nowych rodzajów obiektów objętych opodatkowaniem,
- nowej klasyfikacji obiektów podlegających opodatkowaniu,
- wysokości maksymalnych stawek podatku,
- terminu złożenia deklaracji podatkowej.
Zmiana terminu złożenia deklaracji podatkowej
Przedsiębiorcy dotychczas mieli obowiązek złożyć deklarację podatkową do 31 stycznia, natomiast w tym roku ustawodawca wydłużył termin aż do 31 marca 2025 roku. Warunkiem jest jednak złożenie zawiadomienia i zapłata podatku od nieruchomości w kwocie odpowiadającej średniej miesięcznej z 2024 roku. Nie unikniemy więc samej płatności, jednak zyskujemy czas na weryfikację statusu posiadanych nieruchomości i wdrożenie zmian, a tych jest całkiem sporo.
Nowe definicje obiektów
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się nowym definicjom obiektów, zgodnie z którymi nie będzie już można klasyfikować nieruchomości jak w poprzednich latach. Budynkiem nie będzie już obiekt, który może służyć do przechowywania materiałów, jeśli jego funkcja określana jest przede wszystkim przez pojemność. Zmiana ta dotyczy w szczególności sektora magazynowego i logistycznego, w przypadku których budynki nie będą opodatkowane od powierzchni użytkowej, a wartości rynkowej. Zmienia się także definicja budowli, której wyodrębniono kilka kategorii, w tym na przykład kioski i instalacje przemysłowe trwale związane z gruntem. W niektórych przypadkach opodatkowane będą nie całe budowle, a wyłącznie ich elementy.
Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:
Opodatkowanie urządzeń technicznych
Prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie wyodrębnienie instalacji i urządzeń technicznych, które są niezbędne do funkcjonowania budynków oraz dodatkowych. Zmiany przewidują obowiązek opodatkowania tych drugich, które można traktować jak osobne budowle. Mowa na przykład o klimatyzatorach, transformatorach czy szafach rozdzielczych.
Zmiany w opodatkowaniu parkingów i powierzchni reklamowych
Zmiany czekają również przedsiębiorców będących w posiadaniu powierzchni parkingowych i reklamowych. Dotychczas nie były one opodatkowane, jeśli zgodnie z ustawą można było je uznać za integralną część budynków. Obecnie natomiast mogą zostać uznane za osobne budowle, co wiąże się z koniecznością opodatkowania.
Zmiana stawek maksymalnych
Ministerstwo Finansów co roku zmienia maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Choć ostateczną kwotę podają gminy, nie może być ona wyższa od stawki maksymalnej. W 2025 roku wynosi ona:
- 34 zł za metr kwadratowy powierzchni – dla budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej,
- 1,38 za metr kwadratowy – dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- 2 proc. wartości budowli.
Powyższe stawki, choć w zależności od decyzji gminy mogą być niższe, na ogół ustalane są na poziomie maksymalnym.
Jak powyższe zmiany wpłyną na przedsiębiorców?
Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone w ustawie zmiany będą wiązały się z wyższymi obciążeniami, dlatego już dziś warto się do nich przygotować. Przedsiębiorcy muszą zweryfikować status posiadanych nieruchomości, przypisując je do odpowiedniej kategorii. Następnie, jak co roku, zobowiązani są wypełnić deklarację i uiścić stosowną opłatę. Niemniej jednak zmiany zmuszają też, by przyjrzeć się rzeczywistym potrzebom firmy. Choć nieruchomości wciąż stanowią dobrą lokatę kapitału, ich utrzymanie może okazać się kosztowne.