Zmiany w podatku od nieruchomości. Nowe definicje, nowe stawki
Podatek od nieruchomości czekają poważne zmiany, a nowe zasady rozliczania tej należności mają zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku. Zmiany są konieczne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Efektem będzie wprowadzenie definicji budynku na potrzeby podatkowe, co będzie mieć istotny wpływ na wysokość podatku. Rząd właśnie opublikował projekt ustawy, który ma uregulować te kwestie.
Konieczność przeprowadzenia reformy podatku od nieruchomości wynika z faktu, że w lipcu 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją i przepis ten utraci moc w ciągu półtora roku. TK dał w ten sposób ustawodawcy czas na przygotowanie i wprowadzenie nowej definicji legalnej budowli na potrzeby określenia przedmiotu podatku od nieruchomości, bez odwołań do ustaw spoza prawa podatkowego.
Podatek od nieruchomości
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Pod tą długą kryje się propozycja zmian przepisów, która wprowadza nowe definicje budynku i budowli, a przy okazji ma rozwiązać kwestię opodatkowania garaży wielostanowiskowych.
W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów napisało, że budynek będzie definiowany jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Dodano, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie zatem budynek wraz „z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”.
Więcej o podatku od nieruchomości przeczytacie w tych tekstach:
Budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową – wyjaśnia MF w uzasadnieniu projektu.
Resort finansów postanowił też ujednolić opodatkowanie garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. MF chce uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku i stosować do opodatkowania takiego garażu standardową stawkę określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Obecnie jest to 51 gr za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
MF tłumaczy w ocenie skutków regulacji, że obowiązujące od 2003 r. w podatku od nieruchomości definicje „budowli” i „budynku”, które odwołują się do przepisów prawa budowlanego, okazały się nieprecyzyjne i powodują liczne wątpliwości interpretacyjne oraz wynikające z nich spory podatkowe. Kluczowy problem polega na prawnopodatkowej kwalifikacji obiektu budowlanego jako budowli albo budynku oraz na ustaleniu, czy „części niebudowlane” budowli lub urządzenia techniczne z nią związane również stanowią przedmiot opodatkowania.