REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Polacy znów latają na potęgę z lotniska Chopina. Będą nowe loty z Warszawy

Pasażerowie ochoczo wrócili do samolotów, a nasze porty lotnicze do statystyk sprzed pandemicznych zawirowań. Dobrymi wynikami z sezonu wakacyjnego pochwaliło się lotnisko im. Chopina w Warszawie, ale nie jest to wyjątek. W pierwszej połowie roku w portach lotniczych w całym kraju obsłużono 23,2 mln pasażerów, a więc o 4 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 r. Przy czym operacji lotniczych nadal jest mniej.

18.10.2023
12:43
Polacy znów latają na potęgę z lotniska Chopina. Będą nowe loty
REKLAMA

Mająca korzenie pod koniec 2019 r. pandemia koronawirusa z impetem uderzyła w rynek lotniczy. Wystarczy przypomnieć, że w szczytowym okresie lockdownu spadek ruchu lotniczego wynosił ponad 90 proc. Skutki widać do dziś, bo w skali całej Europy liczba lotów komercyjnych ciągle jest o 9 proc. mniejsza niż przed pandemią, o czym pisałam ostatnio w materiale: Tanie linie lotnicze otwierają szampana. Ale czy naprawdę mamy się z czego cieszyć?

REKLAMA

Udany sezon na Okęciu

Dobra wiadomość jest taka, że liczba pasażerów obsłużonych na lotniskach w Polsce dynamicznie rośnie i wracamy do kondycji sprzed pandemicznych zawirowań.

Nasz największy port lotniczy im. Chopina w Warszawie pochwalił się wynikami za cały sezon wakacyjny, liczony od czerwca do końca września. Z usług lotniska skorzystało wówczas 7,6 mln pasażerów. I co najważniejsze - to wynik lepszy o ponad 27 tys. od wyniku rekordowego lata w 2019 r. W samym tylko wrześniu Lotnisko Chopina wykręciło wynik 1,9 mln pasażerów, nieznacznie więcej w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r.

Największy ruch port odnotował 22 września, kiedy to przez bramki przeszło ok. 67 tys. pasażerów. Wyraźnie widać, że w siłę rosną też przewozy czarterowe – od czerwca do końca września stołeczne lotnisko Chopina odprawiło ponad 1,55 mln pasażerów lotów czarterowych. Dużo? To o ponad 23 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. jeszcze przed pandemią. Władze lotniska spodziewają się również rekordu za cały 2023 r.

A w statystykach może mu pomóc to, że w nadchodzącym sezonie uruchomionych zostanie kilka nowych tras. Od końca października liniami Wizz Air z Warszawy polecieć będzie można do Agadiru w Maroko, na pokładzie Sky Express do Aten, a z PLL LOT do Rzymu. Natomiast pod koniec lutego narodowy przewoźnik uruchomi nowe połączenia na trasie Warszawa-Taszkient.

Więcej o lotniskach w Polsce przeczytasz na Bizblog.pl:

Pasażerowie w górę, ale operacji nadal mniej

Powody do zadowolenia mają także porty regionalne. Przykładowo Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w ciągu trzech kwartałów odwiedziło 4,5 mln pasażerów – to o 9,5 proc. więcej niż w tym samym czasie w roku 2019, który był rekordowy dla gdańskiego lotniska.

REKLAMA

Można już dziś powiedzieć, że w tym roku pobijemy rekord liczby pasażerów z 2019 roku. Nie wiemy, jaki to będzie wynik, ale prawdopodobnie około 5, 7 mln gości. W przyszłym roku powinniśmy przekroczyć 6 mln – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

A jak kształtuje się sytuacja w skali kraju? Coraz lepiej. Według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pierwszej połowie roku w naszych portach lotniczych obsłużono łącznie 23,2 mln pasażerów, a więc o 4 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2019 r.

Z tym, że więcej pasażerów przewożonych jest mniejszą liczbą samolotów. Odnotowanych operacji lotniczych ciągle jest bowiem mniej – przez pierwsze pół roku było to 172,8 tys. – o 8 proc. mniej niż przed pandemią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA