O tym, że huk petard potrafi być utrapieniem nie tylko dla ludzi, zwierząt oraz jakości powietrza
- nikogo nie trzeba przekonywać. Jest nadzieja, że w tej sprawie coś się wreszcie zmieni, posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt ustawy zakazującej używania fajerwerków - z pewnymi wyjątkami.
W ostatnich latach po rozum do głowy idą kolejne miasta, z pokazów fajerwerków podczas sylwestrowych imprez na rzecz pokazów światła i dźwięku zrezygnowały Łódź, Wrocław czy Rzeszów. Wśród samorządów wyróżnia się Zakopane, gdzie już w 2019 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę zakazującą używania petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w miejscach dostępnych publicznie – i to przez cały rok. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna.
Projekt ustawy w Sejmie
Teraz porządki – w całym kraju - chcą zaprowadzić posłowie Koalicji Obywatelskiej. Złożony przez nich w Sejmie projekt zakłada nowelizację ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Zakazem miałby zostać objęte wyroby pirotechniczne widowiskowe klasy F3, czyli te przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach na zewnątrz. Jak podkreślała Katarzyna Piekarska, posłanka KO i przedstawicielka grupy wnioskodawców "kilkanaście sekund fajerwerków i naszej przyjemności nie jest warte cierpienia zwierząt".
Więcej o zatruwaniu powietrza przeczytasz w artykułach:
Zakaz dla osób fizycznych i furtka dla gmin
Projekt ustawy zakłada jednak, że gminy, które podczas sylwestra lub innych imprez, mimo wszystko, chciały odpalić fajerwerki - miałyby pewną furtkę. Rada gminy drogą uchwały mogłaby bowiem uchylić zakaz. Projekt zakłada też, że wyjątek będzie stanowiła branża eventowa, a zakaz dotyczyć ma tylko osób fizycznych.
Z badań Warsaw Enterprise Institute (WEI) wynika, że w 2020 r. przeciętny Polak wydał na fajerwerki 131 zł. Według danych z 2019 r., a więc jeszcze z okresu przed pandemią, branża generowała obroty w wysokości 700 mln zł.
Jest to kolejne podejście do uchwalenia przepisów. Projekt zakazujący użycia fajerwerków wpłynął jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, ale rządzący, niestety, nie wykazali się wolą uchwalenia nowego prawa. Proponowane podczas kolejnej próby zmiany miałby wejść w życie 1 stycznia 2026 r.