REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec konsultacji w sprawie KSeF-u. Nowe zasady rewolucji fakturowej

Zakończyły się zorganizowane przez Ministerstwo Finansów konsultacje w sprawie zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. W połowie stycznia rząd niespodziewanie postanowił przesunąć w czasie wprowadzenie obowiązkowego KSeF-u i przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z przedsiębiorcami. W ciągu dwóch tygodni wzięło w nich udział około 10 tys. osób, a teraz zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane i przynajmniej częściowo przełożone na nowe przepisy wprowadzające KSeF.

04.03.2024
17:25
Koniec konsultacji w sprawie KSeF-u. Nowe zasady rewolucji fakturowej
REKLAMA

Jak podaje resort finansów, w spotkaniach w sprawie KSeF-u – zarówno stacjonarnie, jak i przez internet – przeprowadzonych od 16 lutego do 1 marca uczestniczyło łącznie około 10 tys. osób. Ministerstwo deklaruje, że zgłoszone przez uczestników konsultacji uwagi dokładnie przeanalizuje i w drugiej połowie marca przedstawi do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych. Nowy projekt ustawy ma być gotowy do końca czerwca.

REKLAMA

Szkolenia w urzędach skarbowych

W trakcie każdego z tych spotkań uczestnicy zgłaszali po kilkadziesiąt pytań, komentarzy czy propozycji rozwiązań. Dziękujemy również za szereg szczegółowych opisów postulatów, które przesłali na naszą specjalną skrzynkę e-mailową. Są one tym cenniejsze, że oparte już na doświadczeniach z prac nad wdrożeniem KSeF w organizacjach – mówi Przemysław Krawczyk, dyrektor Departamentu Analiz Krajowej Administracji Skarbowej w MF.

Ministerstwo Finansów ma plan szkoleń przedsiębiorców, które mają one rozpocząć się w urzędach skarbowych na przełomie kwietnia i maja. Celem tych szkoleń będzie przekazanie praktycznych informacji dotyczących korzystania z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez ministerstwo, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy.

To jeszcze nie wszystko. W kolejnych miesiącach będą prowadzone indywidualne konsultacje w zakresie korzystania z tych bezpłatnych narzędzi. Oprócz tego ministerstwo planuje webinaria poświęcone konkretnym tematom i przeznaczone dla różnych grup przedsiębiorstw, a także możliwość podszkolenia się z KSeF-u za pośrednictwem infolinii. Szkolenia te mają być prowadzone do odwołania.

Resort Andrzeja Domańskiego planuje też zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną. Chodzi o to, by każdy przedsiębiorca dowiedział się, od kiedy będzie miał obowiązek korzystania z KSeF-u i jak powinien się do tego przygotować. Przedstawiciele ministerstwa zadeklarowali też gotowość do kontynuacji współpracy z różnymi podmiotami zewnętrznymi przy prowadzeniu działań informacyjnych.

Więcej o KSeF-ie przeczytacie w tych tekstach:

Przypomnijmy, że KSeF to system, w którym faktury można wystawiać wyłącznie w formacie XML. Gdy KSeF stanie się obowiązkowy, wszystkie dotychczasowe formy papierowe i elektroniczne faktur będą niedozwolone. Do lamusa odejdą nie tylko faktury w formie papierowej, ale także te elektroniczne, ale bez ściśle określonego formatu. Wprowadzenie nowego systemu ma przyczynić się do skuteczniejszego zwalczania oszustw na VAT i uchylania się od płacenia tego podatku.

Nowe przepisy to poważna rewolucja księgowa dla większości firm i nie chodzi tylko o to, że musiałyby zakupić odpowiednie oprogramowanie. Zmieniłby się nie tylko sposób wystawiania faktur, co często wiązałoby się z koniecznością przeszkolenia pracowników, ale także zmieniłyby się zasady dotyczące tego, co można wykazać na fakturze. Nowością byłaby likwidacja możliwości dołączania do faktur wszelkich załączników.

Koniec faktur uproszczonych

REKLAMA

Nie wszystkie zmiany spodobają się przedsiębiorcom. Wraz z wejściem w życie KSeF-u znikną faktury uproszczone, czyli paragony z NIP-em nabywcy, które dzisiaj zastępują zwykłe faktury, o ile kwota sprzedaży nie przekracza 450 zł. Mało tego, zlikwidowane mają zostać noty korygujące, czyli nie byłoby można w żaden sposób modyfikować oryginalnej faktury za pomocą odrębnego dokumentu księgowego. Trzecią rzeczą, która ma zniknąć w nowym systemie, są duplikaty faktur. Każda faktura będzie istniała w formie elektronicznej w KSeF, więc nie będzie potrzeby tworzenia duplikatów.

Obowiązkowy KSeF miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, ale nadchodząca rewolucja księgowa budziła silny opór nie tylko środowiska przedsiębiorców, ale także księgowych. Początkowo nowy rząd wysyłał sygnały, że zaplanowane jeszcze przez poprzednią ekipę wejście w życie tych przepisów jest niezagrożone, ale w połowie stycznia minister finansów niespodziewanie ogłosił, że w KSeF-ie zostały wykryte błędy, które wymusiły przesunięcie całej operacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA