Kasowy PIT. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy skorzystać z tego rozwiązania
Dotychczas wszystkich przedsiębiorców obowiązywał memoriałowy sposób ustalania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się on z obowiązkiem zapłaty podatku niezależnie od tego, czy otrzymano zapłatę. W 2025 roku w życie wchodzi kasowy PIT, który zakłada rozpoznanie przychodu dopiero w momencie uregulowania należności.
Kasowy PIT 2025 – charakterystyka
Od 1 stycznia 2025 r. nowym sposobem rozliczania przychodów będzie metoda kasowa, nazywana kasowym PIT. Zgodnie z nią przychód powstaje dopiero w momencie otrzymania płatności, a nie jak dotychczas, w momencie sprzedaży towaru lub wykonania usługi (ewentualnie wystawienia faktury). Kasowy PIT ma być remedium na zatory płatnicze, ponieważ dotyczy nie tylko przychodów, ale i kosztów. Wydatki będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie dokonania płatności.
Kto i kiedy może skorzystać z kasowego PIT?
Kasowy PIT skierowany jest do przedsiębiorców, którzy:
- w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody nie większe niż 1 mln zł,
- nie prowadzą ksiąg rachunkowych,
- złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze metody kasowej do dnia 20 lutego, a w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności,
- prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie.
Kasowy PIT to dobrowolny sposób rozliczeń, który po złożeniu odpowiedniego oświadczenia trzeba stosować przez cały rok podatkowy.
Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak stosować kasowy PIT?
Podatnicy, którzy jako metodę rozliczeń wybrali kasowy PIT, rozpoznają przychód dopiero w momencie otrzymania zapłaty. Ustawodawca zastrzega jednak, że po upływie dwóch lat od dnia wystawienia faktury przedsiębiorca będzie zobowiązany rozpoznać przychód bez względu na to, czy należność została uregulowana. Ponadto metoda kasowa znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku transakcji z innym przedsiębiorcą, które zostały udokumentowane fakturami. Nie można natomiast w ten sposób rozliczać przychodów ze zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasowy PIT, będą zobowiązani prowadzić ewidencję faktur rozliczanych tą metodą.
Ograniczenia w kasowym PIT
Kasowy PIT jest dobrowolną metodą rozliczeń, zatem przedsiębiorca sam decyduje o jej wyborze. Warto mieć na uwadze pewne ograniczenia, które wiążą się już z samą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Kasowy PIT to rozwiązanie dla małych podmiotów – spółki osobowe i spółki kapitałowe nie będą mogły z niego skorzystać. Nie ma ono zastosowania do przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i usługi wyłącznie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Czy warto zdecydować się na kasowy PIT?
Kasowy PIT to rozwiązanie, o które przez lata zabiegali przedsiębiorcy. Zatory płatnicze uniemożliwiają im regulowanie zobowiązań podatkowych ze względu na brak środków pieniężnych. Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczeń, będą rozpoznawać przychód dopiero w momencie uregulowania należności. Z drugiej strony, będą mogli rozpoznać koszt dopiero wtedy, gdy opłacą fakturę zakupową. W teorii kasowy PIT ma pomóc przedsiębiorcom, jednak trzeba pamiętać o wyzwaniach, jakie za sobą niesie. Konieczne będzie dostosowanie systemów rozliczeniowych, tak aby rozpoznanie przychodu nie sprawiało trudności. Ze względu na to, że mali przedsiębiorcy często korzystają z pomocy biur rachunkowych, ważne będzie wypracowanie efektywnych sposobów komunikacji między przedsiębiorcą a księgowym. W tym przypadku nie będzie istotne przekazanie dokumentów ze względu na datę sprzedaży, a otrzymania płatności.