Pracodawcy z branży IT szykują się do wzmożonej akcji rekrutacyjnej. Od października do końca grudnia 47 proc. firm tego sektora chce zatrudniać nowych pracowników, cięcia liczby etatów zapowiada 20 proc. pracodawców – wynika z „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Wyniki badania przyniosły odwrócenie negatywnych tendencji obserwowanych w ostatnich kwartałach.
Praca w IT znów stanie się modna i wszyscy będą o niej marzyć? Ostatnie miesiące to nieprzerwane pasmo cięć zatrudnienia w branży technologicznej. Pracodawców, którzy planowali zwolnienia było w tym czasie wyraźnie więcej niż planujących przyjęcia. Teraz coraz częściej pojawiają się informacje, że firmy IT znowu szukają ludzi do pracy i chcą zwiększać zatrudnienie.
Prognoza netto zatrudnienia w IT pokazana przez ManpowerGroup w odniesieniu do ostatnich trzech miesięcy bieżącego roku wyniosła +27 proc. Był to najlepszy wynik ze wszystkich analizowanych sektorów. Wskaźnik ten wzrósł o 11 punktów procentowych (p.p.) w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, był również o 5 p.p. wyższy kwartał do kwartału.
Więcej zamówień dla IT, większe zatrudnienie
Justyna Mazur, menedżerka rekrutacji w Experis, wskazuje, że najnowsze badanie ManpowerGroup plasują branżę IT w ścisłej czołówce wśród trzech sektorów z najwyższym przewidywanym wzrostem (obok transportu oraz dóbr konsumpcyjnych).
To dobry sygnał i miejmy nadzieję potwierdzenie odbicia po wcześniejszych redukcjach oraz spowolnieniu rozwoju czy nawet wstrzymaniu niektórych projektów – cieszy się ekspertka.
Jej zdaniem obecny wzrost prognoz zatrudnienia w IT sugeruje, że wynika branża widzi zwiększone zapotrzebowanie na swoje produkty oraz usługi.
Ponowne inwestycje w nowe technologie, sztuczną inteligencję, chmurę obliczeniową, a także niezwykle istotne cyberbezpieczeństwo dodatkowo stymulują ten wzrost. Zauważamy większą niż w poprzednich miesiącach liczbę prowadzonych procesów rekrutacyjnych – wskazuje Justyna Mazur.
Więcej wiadomości na temat pracy w IT:
Jej zdaniem „Barometr” pokazuje, że polska branża IT zachowuje dynamiczny wzrost pomimo zmieniających się warunków ekonomicznych.
Niemal połowa firm z tego sektora planuje zwiększyć zatrudnienie, co potwierdza, że rynek jest napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na usługi cyfrowe, innowacje technologiczne oraz transformację i automatyzację procesów – zauważa menedżerka Experis.
Odsetek prognozowanych zwolnień w IT może być efektem z restrukturyzacji, optymalizacji kosztów lub zmieniających się priorytetów biznesowych.
Nie zapominajmy, że jest to zjawisko towarzyszące zazwyczaj szybkiemu rozwojowi, gdzie ciągłe dokonywanie zmian, adaptacja do dynamicznego otoczenia jest warunkiem koniecznym – podkreśla Justyna Mazur.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w czołówce
Według danych Job Market Insights od lipca do połowy września tego roku w polskiej sieci pojawiło się ponad 68 tys. ofert kierowanych do specjalistów IT i telekomunikacji. Najczęściej poszukiwani byli specjaliści na stanowisko DevOps Engineera, Java developera, Data Engineera. Najwięcej ofert pracy pochodziło od pracodawców w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Justyna Mazur z Experis uważa, że obszary najbardziej aktywne w ostatnich miesiącach, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo, rozwój oprogramowania oraz analityka danych, nadal będą wykazywały rosnące zapotrzebowaniem na pracowników.
Do najbardziej poszukiwanych kandydatów nadal będą należeć inżynierowie ds. AI/ML, DevOps inżynierowie, specjaliści ds. bezpieczeństwa IT, doświadczeni developerzy, analitycy i inżynierowie danych – wylicza ekspertka.
Jak dodaje, pracodawcy najczęściej poszukują specjalistów średniego i wyższego.
Cenne są zwłaszcza te osoby, które potrafią prowadzić skomplikowane projekty, posiadają także unikalne kompetencje techniczne – podsumowuje Justyna Mazur.
Raport ManpowerGroup obejmujące cały region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) pokazują, że zatrudnienie netto wzrośnie o +31 proc.
Od października do końca grudnia wzmożone działania rekrutacyjne planuje 45 proc. organizacji, 14 proc. liczy się z koniecznością redukcji etatów, a jedynie 1 proc. organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 40 proc. pracodawców branży IT w regionie EMEA chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie – czytamy w raporcie.