Najpierw 4 tys. w lutym, a teraz 6 tys. - z tyloma pracownikami Cisco kończy współpracę. Co ciekawe, nie wynika to ze spadających przychodów. Firma po prostu chce obciąć koszty i skoncentrować się na AI i cyberbezpieczeństwie.
Na początku roku Cisco zatrudnia blisko 85 tys. pracowników. Teraz liczba ta może się znacząco skurczyć. Gigant chce się skoncentrować na obszarach, które przynoszą największe zwroty, co pozytywnie wpłynęło na nastawienie inwestorów - kurs skoczyło o 3 proc.
Cisco przebiło nieznacznie oczekiwania analityków
Ostatni kwartał Cisco zamknęło z 13,64 mld dol. przychodów. To o 100 mln więcej, niż oczekiwali inwestorzy. Marża wzrosła zaś do 67,5 proc. - najwęższej wartości od blisko 2 dekad. Pomogło w tym przejęcie Splunka z początku tego roku za 28 mld dol. Splunk zajmuje dostarczaniem analityki związanej z korporacyjnymi systemami (zarządzanie logami i aktywnościami sieciowymi) i cyberbezpieczeństwem.
To ostatnie staje się zresztą oczkiem w głowie Cisco. Obok sztucznej inteligencji, oczywiście.
Przenieśliśmy setki milionów dolarów w kierunku sztucznej inteligencji, sieci sztucznej inteligencji dla chmury, infrastruktury sztucznej inteligencji, krzemu i cyberprzestrzeni. To znacząca zmiana, ale mamy wrażenie, że rynek zmienia się tak szybko, że musimy to zrobić - powiedział szef Cisco, Chuck Robbins.
Cisco jest obecne również w Polsce, gdzie zatrudnia 2 tys. ludzi - w Krakowie (główne biuro) i Warszawie.
Zwolnienia w IT objęły już ponad 130 tys. osób
Od początku roku ponad 130,5 tys. pracowników zostało zwolnionych w 398 firmach technologicznych. Przykładowo, w sierpniu Intel ogłosił redukcję zatrudnienia o ponad 15 proc. Miesiąc wcześniej masowe zwolnienia ogłosiły takie firmy jak Paytm, TikTok, Toshiba czy Indeed.
Czytaj więcej o pracy w IT: