REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja w Polsce mogłaby błyskawicznie spaść poniżej 10 proc., ale nie spadnie. Jak myślicie dlaczego?

Ostatnie miesiące pokazały, że w Polsce inflacja spadła z poziomu 18,4 proc. w lutym do 11,5 proc. w czerwcu. Gdyby takie tempo utrzymało się , to już w sierpniu inflacja mogłaby spaść poniżej 10 proc. Większość ekspertów wskazuje, że na jednocyfrową inflację poczekamy jednak do jesieni.

05.07.2023
4:16
Inflacja w Polsce poniżej 10 proc. szybko nie spadnie
REKLAMA

Inflacja w lipcu i sierpniu 2022 r. rosła zdecydowanie wolniej niż w pozostałych miesiącach. Ceny w lipcu poszły w górę o 0,5 proc. m/m i 0,8 proc. w sierpniu, podczas gdy od marca do czerwca oraz od września do października ich wzrost był zawsze wyższy niż 1,5 proc. Ten efekt bazy spowoduje, że w wakacje inflacja nie będzie już spadać tak szybko jak w ostatnich miesiącach – tłumaczy Paweł Majtkowski, analityk eToro.

REKLAMA
Źródło: GUS

Dlatego spadek poniżej 10 proc. poczekamy co najmniej do września, a w bardziej pesymistycznym scenariuszu do października.

Wybory mogą przeszkodzić w zbijaniu inflacji

Spadającej inflacji może zagrozić, choć wydaje się, że nie zatrzyma spadku, zwiększony poziom wydatków budżetowych związanych ze zbliżającymi się wyborami.

Wyścig do Sejmu jest bardzo wyrównany, a to będzie budzić pokusę, by rozstrzygnąć go składając coraz dalej idące obietnice socjalne - mówi Paweł Majtkowski analityk eToro.

Dodaje, że zmiana programu 500+ w 800+ pokazuje, że także termin wprowadzenia zmian może być elementem kampanii, a opozycja może także skłaniać rząd do realizacji obietnic jeszcze przed wyborami.

Samo podniesienie świadczenia ma taki sam efekt, jak dokonanie jednej obniżki stóp procentowych o 0,25 pp. Istnieje także możliwość, że przed wyborami dojdzie do pierwszej standardowej obniżki stóp procentowych, co także utrudni walkę z inflacją - zaznacza Paweł Majtkowski.

Polska w czołówce Unii Europejskiej

Polska ma obecnie jedną z najwyższych inflacji w UE (Węgry przewodzą stawce, Polska i Czechy zajmują ex aeqo drugie miejsce – przyp. red.), a jednocześnie najniższe bezrobocie, co wydaje się idealnym miksem do dokonania podwyżki stóp procentowych. Jednak RPP zakończyła serię podwyżek jeszcze w zeszłym roku i obecnie – bardziej ze względów politycznych niż ekonomicznych – prawdopodobna jest raczej obniżka stóp – uważa Majtkowski.

Z badania eToro wynika, że odsetek inwestorów uważających inflację za największe ryzyko zewnętrzne spadł z 27 proc. do zaledwie 7 proc. Jednocześnie mocno wzrósł, z 8 proc. do 36 proc., odsetek obawiających się o stan polskiej gospodarki.

To efekt obaw dotyczących możliwej recesji oraz możliwych skutków finansowych kampanii wyborczej, również widocznych w badaniu – uważa Majtkowski.

REKLAMA

Obniżki stóp w USA i strefie euro

W USA inflacja spadła z poziomu 6,6 proc. w styczniu do 4 proc. w maju. W strefie euro z 8,6 proc. w styczniu do 5,5 proc. w czerwcu. Zarówno w USA, jak i w strefie euro, spodziewamy się pod koniec lipca, po jeszcze jednej podwyżce stóp o 0,25 p.p., co powinno wesprzeć dalszy spadek inflacji - podsumowuje Paweł Majtkowski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA