REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Utrzymanie domu coraz droższe. Niebywały wzrost kosztów w ciągu dwóch lat

Szalejąca inflacja daje Polakom od kilku lat nieźle popalić. Wysokie koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego powodowały, że niejednemu ciężko było związać koniec z końcem. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w ciągu dwóch lat zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali, bo właśnie tyle mija, od kiedy to Polacy odczuwali pierwsze skutki rosnącej inflacji.

14.05.2024
22:17
Utrzymanie domu coraz droższe. Niebywały wzrost kosztów
REKLAMA

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania domów i lokali, to naszych rodaków obecnie absorbuje głównie temat zapowiedzianych na lipiec podwyżek cen energii elektrycznej oraz gazu.

REKLAMA

Zmiany kosztów mieszkań w ujęciu dwuletnim

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak od marca 2022 r. do marca 2024 r. zmieniały się koszty użytkowania mieszkań/domów oraz ceny nośników energii.

Dwuletnia perspektywa jest ciekawa, ponieważ wiosna 2022 r. wyznacza początek kryzysu energetycznego - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Poniższa tabela przygotowana przez ekspertów RynekPierwotny.pl potwierdza, że od marca 2023 r. do marca 2024 r. dynamika mieszkaniowej inflacji wyraźnie spadła.

 class="wp-image-2472436"

Roczna zmiana kosztów użytkowania mieszkania/domu oraz cen nośników energii, która wzrosła o 1,3 proc., nie może przestraszyć. Warto jednak pamiętać, że po doliczeniu podwyżek za okres od marca 2022 r. do marca 2023 r., mieszkaniowa inflacja wynosi aż 21,2 proc. - komentuje Andrzej Prajsnar.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

Duże podwyżki ciepła to wynik energochłonności starszych budynków

Eksperci RynekPierwotny.pl wskazują, że w ujęciu rocznym od marca 2023 r. do marca 2024 r. najbardziej podrożały usługi kanalizacyjne, bo aż o 9,7 proc., a także usługi związane z zaopatrywaniem w wodę, tutaj notuje się wzrost o 9,0 proc.

Łączny poziom mieszkaniowej inflacji redukował z kolei opał, który staniał o 16,1 proc. Jednakże w ujęciu dwuletnim od marca 2022 r. do marca 2024 r. opał według danych GUS podrożał o około 11 proc. Była to najmniejsza dwuletnia podwyżka obok kosztów wywozu śmieci, które zdrożały o 10,8 proc.

REKLAMA

Na drugim końcu skali znajdziemy energię cieplną, która według GUS podrożała przez dwa lata aż o 51,3 proc. Główny wpływ na tę horrendalną podwyżkę miała zmiana z okresu marzec 2022 r. - marzec 2023 r., ponieważ wtedy zanotowano wzrost o 40,7 proc.

Wysokie koszty ciepła sieciowego uwidoczniły lepiej problem, jakim jest wysoka energochłonność wielu starszych budynków - podsumowuje Andrzej Prajsnar.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA