Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim można oddać głos lub pracować w komisji wyborczej? Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, wyjaśnia zasady i ryzyka związane z udziałem w wyborach w czasie L4.

W związku ze zbliżającą się II turą wyborów prezydenckich w Polsce Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio zastanawia się, czy jest możliwość udziału w głosowaniu przez osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim. Na pewno każda sytuacja w tym zakresie powinna być rozpatrywana indywidualnie, ale istnieją ogólne zasady, które mogą pomóc w ocenie takiego przypadku.
Czy chory na L4 może głosować?
Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy wskazuje, że zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4, może zawierać jedno z dwóch wskazań: chory powinien leżeć lub chory może chodzić. Wskazanie to nie jest przypadkowe – odzwierciedla ono faktyczny stan zdrowia pacjenta i zakres jego możliwości.
Dlatego kluczową kwestią w kontekście udziału w wyborach jest konsultacja z lekarzem prowadzącym – to on najlepiej zna sytuację pacjenta i może określić, czy opuszczenie miejsca pobytu w dniu wyborów będzie zgodne z celem leczenia – mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio.
Jego zdaniem warto pamiętać, że każde działanie podejmowane w czasie L4, które nie służy bezpośrednio powrotowi do zdrowia, lub powrót ten opóźnia, może zostać uznane za nadużycie, a w takim przypadku zasiłek może zostać cofnięty. Oczywiście, nie dotyczy to osób przewlekle chorych ani kobiet w ciąży – tu oczywiście orzecznictwo i praktyka państwowej jednostki są elastyczne i uwzględniają specyfikę stanu zdrowia.
Więcej wiadomości na temat zwolnień lekarskich można przeczytać poniżej:
Obecność w komisji bez utraty zasiłku chorobowego
Ekspert rynku pracy zapewnia, że pełnienie funkcji członka komisji wyborczej nie jest traktowane przez przepisy jako praca zarobkowa, mimo że za jej wykonywanie przysługuje wynagrodzenie.
Z tego względu sama obecność w komisji nie powinna automatycznie skutkować utratą zasiłku chorobowego. Jednakże, jeśli wykonywanie tej funkcji może pogorszyć stan zdrowia osoby przebywającej na L4, ZUS może odmówić wypłaty świadczenia. Dlatego zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed podjęciem decyzji o pracy w komisji wyborczej.
Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno podejście ZUS, jak i pracodawców do tego typu sytuacji bywa różne – niekiedy bardziej rygorystyczne, innym razem bardziej liberalne. Niemniej jednak kluczowe jest, aby osoba przebywająca na zwolnieniu miała świadomość potencjalnych konsekwencji swoich działań i każdorazowo konsultowała je z lekarzem – wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes Conperio.