REKLAMA

Gdy nudzi cię praca. Co czwarty Polak myśli o zmianie branży

Myślisz o zmianie zawodu? Nie ty jeden. W ostatnim roku aż 25,8 proc. pracowników w Polsce rozważało przebranżowienie. HR-owcy przekonują jednak, że nie trzeba od razu pakować rzeczy i uciekać z firmy – jednym z najgorętszych trendów jest dziś bowiem tzw. upskilling.

Gdy nudzi cię praca. Co czwarty Polak myśli o zmianie branży
REKLAMA

Najnowszych danych o chęci zmiany zawodu wśród Polaków dostarczyły globalne badania  ADP „People at Work2024: A Global Workforce View”. Wynika z nich, że co czwarty rodak rozważa zmianę branży, a ponad jedna trzecia badanych (36,4 proc.) uważa, że firma w której pracuje nie inwestuje w rozwój umiejętności służących rozwojowi kariery.

REKLAMA

Łatwiej nauczyć niż szukać

Trudno się dziwić, że, w świecie HR wśród najważniejszych trendów wymienia się dziś reskilling, czyli wewnętrzne doszkalanie personelu, aby mógł zdobyć zupełnie nowe umiejętności. Tym bardziej, że potencjał ciągle jest niewykorzystany. W ubiegłorocznych badaniach Pluralsight 62 proc. menedżerów technicznych i 44 proc. technologów odpowiadało, że ich organizacja zamiast szukać kandydatów w firmie, prędzej zatrudnia ludzi z zewnątrz. Dziś siłę rośnie też upskilling, czyli rozwijanie tych umiejętności, które pracownicy już mają.

Jednym z dużych trendów w HR jest zmierzch tradycyjnej ścieżki kariery, pęd do uczenia ustawicznego i częstych zmian. Dlatego wiele dużych firm oferuje już swoim pracownikom szkolenia online, dostęp do lektur branżowych czy naukę języków. Oferty są stale poszerzane. Panuje zasada, że łatwiej jest nauczyć pracownika umiejętności potrzebnych w danym miejscu niż szukać idealnego kandydata na rynku, bo ani szkoły średnie i zawodowe, ani studia wyższe nie nauczą go wszystkiego, co przyda się na konkretnym stanowisku w konkretnej firmie - mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Pracodawco nie bój się szkolić

Formą upskillingu będzie więc np. powierzenie osobie pracującej w recepcji, po odpowiednich szkoleniach, prowadzenia mediów społecznościowych firmy. Według HR-owców zyskują obie strony: pracodawca unika czasochłonnej rekrutacji i wdrożeniu nowego pracownika. Z kolei dla pracownika szukanie pracy w nowym zawodzie bez uprzedniego doświadczenia byłoby bardziej stresujące od zwykłej zmiany pracy.

Więcej o pracy przeczytasz na Bizblog.pl:

Oferowanie pracownikom atrakcyjnych form upskillingu i reskillingu, oprócz tego najbardziej oczywistego efektu, ma też inne zalety: u pracownika rośnie poczucie przynależności i lojalności wobec firmy. Pracownicy lepiej się poznają, współpraca lepiej się układa. I co istotne, to może być również sposób na przeciwdziałanie i redukowanie wypalenia zawodowego – podkreśla Anna Barbachowska.

Według danych GUS aż 53 proc. rodaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA