REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Masz takie objawy? L4 to konieczność, ale nie musisz leżeć, możesz nawet podróżować

Od 2022 roku wypalenie zawodowe decyzją Światowej Organizacji Zdrowia uznawane jest nie za syndrom, a za chorobę. Lekarz, który zdiagnozuje ją u pacjenta, ma prawo wystawić zwolnienie, potocznie nazywane L4. Czym właściwie jest wypalenie zawodowe i w jakich przypadkach można uzyskać na nie zwolnienie lekarskie?

02.02.2024
6:46
Masz takie objawy? L4 to konieczność, ale nie musisz leżeć, możesz nawet podróżować
REKLAMA

Wypalenie zawodowe należy rozumieć jako stan wyczerpania fizycznego oraz emocjonalnego, który wynika bezpośrednio z wykonywanych w danym czasie obowiązków zawodowych. Objawy wypalenia zawodowego to między innymi:

REKLAMA
  • nawracające bóle głowy,
  • trudności w skoncentrowaniu uwagi,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowych relacji międzyludzkich,
  • trudności adaptacyjne,
  • niekontrolowane napady złości i agresji.

W skrajnych przypadkach wypalenie zawodowe może prowadzić do depresji albo innych chorób natury psychicznej. Od 2022 roku nie jest już uznawane za symptom, a za chorobę – taką decyzję podjęła Światowa Organizacja Zdrowia. Dla pracowników oznacza to tyle, że lekarz, który stwierdzi wypalenie zawodowe, ma prawo wystawić na nie zwolnienie chorobowe.

Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe – na jakich zasadach jest przyznawane?

Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wypalenia zawodowego, jest psychiatra. To on wystawi pacjentowi stosowne zwolnienie, jeśli uzna, że jest ono konieczne celem poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Terapeuta, psycholog czy coach nie ma uprawnień do tego, aby wystawić L4. Najczęściej pacjent otrzymuje zwolnienie z numerem 2, co oznacza, że może wychodzić z domu. Ponadto tego rodzaju zwolnienie może uprawniać pacjenta do wyjazdu regeneracyjnego, jednak fakt ten należy zgłosić w ZUS przed upuszczeniem miejsca zamieszkania. Wyjazd regeneracyjny powinien też wynikać bezpośrednio z zaleceń lekarskich. Pracownik, który cierpi na wypalenie zawodowe, może przebywać na zwolnieniu lekarskim tak długo, jak specjalista uzna za stosowne i konieczne. Obowiązuje tutaj taki sam limit, jak w przypadku innych zwolnień, a więc 182 dni w roku.

L4 przy wypaleniu zawodowym a kontrola ZUS

Zwolnienia lekarskie wystawiane przez lekarzy psychiatrów coraz częściej są przedmiotem kontroli  ZUS. Pracownicy sprawdzają, czy pacjent wykorzystuje L4 zgodnie z ogólnymi zasadami oraz czy rzeczywiście jego wystawienie było zasadne. W przypadku wypalenia zawodowego istnieje spore ryzyko nadużyć, gdyż choroby tej nie diagnozuje się tradycyjnymi metodami (pacjent nie przedstawi więc na przykład wyników badań laboratoryjnych), a jej leczenie również ma nietypowy przebieg. Podstawą jest bowiem...czasowe zrezygnowanie z wykonywania obowiązków zawodowych. Z drugiej strony, zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe często wystawiane są zbyt pochopnie, bez przeprowadzenia głębszej diagnostyki. Ponadto wielu pacjentów po otrzymaniu L4 nie kontynuuje leczenia.

Więcej wiadomości L4 i absencji w pracy w Bizblog.pl

Leczenie wypalenia zawodowego a prawidłowe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego

REKLAMA

W leczeniu wypalenia zawodowego bardzo istotną rolę odgrywa terapia, ponadto chory czasami musi przyjmować leki na receptę. Niemniej jednak ważne jest również utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi oraz wypoczynek. Chory, pomimo iż pozostaje na zwolnieniu, może spacerować, udzielać się towarzysko, a nawet odbywać podróże. Działania te muszą być zgodne z zaleceniami lekarskimi. Nie może natomiast podjąć pracy w innym miejscu ani kontynuować wykonywania obowiązków w dotychczasowym zakładzie. Nie ma również prawa udać się na wakacje bez poinformowania o tym ZUS.

Takie działanie nie odnosi się wyłącznie do zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego – w niektórych chorobach konieczna może okazać się zmiana klimatu, przez co lekarze rekomendują osobom przebywającym na L4 wyjazd. Nie jest to nadużycie, pod warunkiem że wynika bezpośrednio z zaleceń specjalisty. Warto pamiętać, że wypalenie zawodowe jest chorobą, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Nie jest to wyłącznie powód do tego, aby praca na chwilę nie zaprzątała nam głowy – nieleczone może skutkować poważnymi powikłaniami w dłuższej perspektywie czasowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA