REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Zdrowie

Coraz więcej Polaków doświadcza tego w pracy. Myślą, że pomoże im urlop, ale to błąd

Polacy są przepracowani, bywają chronicznie zestresowani i po jakimś czasie mają wszystkiego po kokardy. A stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego. Choć wielu myśli, że wystarczy im na regenerację urlop, a w niektórych wypadkach nawet zmiana pracy, to niestety - to nie katar i tak łatwo nie da się tego pozbyć.

24.01.2024
5:19
Coraz więcej Polaków doświadcza tego w pracy. Myślą, że pomoże im urlop, ale to błąd
REKLAMA

Wyczerpanie, brak satysfakcji, pogorszenie relacji ze współpracownikami czy spadek efektywności - to tylko kilka symptomów, które mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. W Polsce w 2022 r. z badania firmy ADP okazało się, że aż 23,59 proc. pracowników miało poczucie wypalenia zawodowego. Teraz w najnowszym badaniu CVeasy.pl oraz Elephate wynika, że przepracowanych czuje się w naszym kraju aż 36 proc. aktywnych zawodowo mężczyzn i 41 proc. aktywnych zawodowo kobiet.

REKLAMA

Co motywuje Polaków do pracy?

Zacznijmy od tego, co sprawia, że Polacy w ogóle chodzą do pracy? Z najnowszego badania wynika, że liczą się dla nas: wysokość wynagrodzenia, dobra atmosfera w zespole i zakres zadań. Na dalszych pozycjach jest sukces zawodowy i awanse. Jednak wśród respondentów przeważa opinia, że możliwość rozwoju jest równie ważna co pieniądze.

 class="wp-image-2325226"

Zdecydowana większość (80 proc.) traktuje swoją pracę jak obowiązek. Połowa wskazuje, że praca jest ich pasją, a 40 proc. - określa ją nawet misją.

Choć tylko co siódma osoba obejmuje wymarzone stanowisko, łącznie połowa zdołała zrealizować swoje zawodowe aspiracje. Nieco częściej są to mężczyźni (53 proc.) niż kobiety (49 proc.). Najwięcej spełnionych osób znajdziemy wśród kierowników, prezesów i dyrektorów wyższego szczebla - wynika z badania.

 class="wp-image-2325229"

Gdy brakuje motywacji

Niemal połowa respondentów (46 proc.) biorących udział w badaniu przyznała, że doświadczyła wypalenia zawodowego. Częściej z tym problemem borykają się mieszkańcy dużych miast niż wsi. Wielu Polaków odczuwa również pierwsze oznaki kryzysu: 38 proc. badanych czuje się przepracowanych, 12 proc. traktuje swoją pracę jak przykry obowiązek, a 10 proc. mówi, że ich praca nie ma sensu.

Więcej o zdrowiu psychicznym przeczytasz na Bibzlog.pl:

Eksperci wskazują, że warto reagować już od wystąpienia pierwszych symptomów i nie czekać, aż sytuacja stanie się nie do zniesienia.

Warto zwrócić uwagę na takie symptomy, jak: brak motywacji, zniechęcenie, większa drażliwość czy poczucie wyczerpania. Praca to nie tylko sposób zarobku, ale często styl życia, który prowadzimy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, że np. pracuję online rzeczywiście mi służy, jeśli czerpię radość i energię z bezpośrednich spotkań z ludźmi, a może preferuję zadania wymagające skupienia, a warunki pracy w zatłoczonym biurze mnie w tym nie wspierają? – mówi psycholog Michał Murgrabia.

 class="wp-image-2325235"

Z kolei Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl, przypomina, że istnieje wiele różnych sposobów skutecznego radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. Niestety wciąż pokutuje błędne przeświadczenie, że na przemęczenie wystarczy urlop, albo zmiana pracy.

REKLAMA

Ważne jest, aby zacząć od ustalenia, dlaczego czujesz się wypalony, by móc podjąć odpowiednie kroki. Należy pamiętać, że zwykła zmiana pracy nie wyleczy wypalenia zawodowego, jeśli jego przyczyna wykracza poza obecne środowisko pracy – dodaje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA