REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pracodawców czekają potężne kłopoty. Polacy mają dość swojej roboty, będą rzucać kwitami

Nie dość, że przez szalejącą inflację realna wartość pensji spada, to jeszcze co czwarty Polak ma zwyczajnie dość swojej pracy. Firmy w Polsce mogą mieć za chwilę potężny ból głowy, bo ich pracownicy mierzą się z wypaleniem zawodowym, które sprawia, że stają się mniej efektywni i do tego mogą skutecznie zepsuć atmosferę w zespole.

28.05.2022
10:50
Pracodawców czekają potężne kłopoty. Polacy mają dość swojej roboty, będą rzucać kwitami
REKLAMA

Bardzo nieciekawe wnioski nasuwają się po lekturze badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” przeprowadzonego przez ADP. Z wypaleniem zawodowym, które nie jest związane z pandemią, zmaga się aż co czwarty polski pracownik.

REKLAMA

To miliony osób, które narzekają dzisiaj na zmęczenie i znużenie, stres, brak satysfakcji z pracy, a nieraz i problemy ze snem. dlaczego polski rynek pracy zamienił się w takie pobojowisko?

Pandemia? Wypalenie bez związku z pracą zdalną

Obostrzenia związane z Covid-19 zostały praktycznie wycofane. Wiele firm zrezygnowało z pracy zdalnej, cześć pozwoliła zatrudnionym przejść na model hybrydowy. W badaniach Polacy niby narzekają na konieczność powrotu do biur, ale nie oddaje to chyba do końca ich nastawienia do pracy w domu. A je jest takie, że... czują się zmęczeni pracą w swoich mieszkaniach.

Co ósmy ankietowany stwierdził, że to właśnie praca zdalna doprowadziła u niego do wypalenia. W największym stopniu dotyczy to pokolenia 45-55 latków (16,72 proc.). Ponad 20 proc. osób przyznała, że skutki wypalenia odczuwała już wcześniej, ale pandemia pogłębiła problem.

Największa grupa, bo prawie 25 proc., twierdzi jednak, że restrykcje wprowadzone po ataku Covid-19 nie mają z obecną sytuacją nic wspólnego. I to wbrew pozorom chyba najgorsza informacja, bo pokazuje, że problem jest strukturalny. Nie wystarczy zapomnieć o pandemii, by wszystko wróciło do normy.

Polscy pracownicy mają tego świadomość. W raporcie ADP aż 65 proc. z nich powiedziało, że w ciągu ostatniego roku rozważało duża zmianę w swojej karierze zawodowej. To jeden z wyższych wyników w Europie, ustąpiliśmy wyłącznie Brytyjczykom (70 proc.).

Co motywuje do tych zmian? Połowa Polaków stwierdziła, że frustruje ich rosnąca odpowiedzialność połączona z zamrożeniem wynagrodzenia.

Wysoka inflacja motywuje pracowników do rozglądania się za innymi posadami. Pracuj.pl wypytało niedawno użytkowników na tę okoliczność i okazało się, że trzy czwarte ankietowanych uważa że zarabia realnie mniej niż rok temu. 44 proc. badanych skłania się w związku z tym do zmiany pracy.

Pracodawców czekają więc ciężkie miesiące. Na dotychczasowe problemy rynku pracy nałożyła się pandemia i inflacja. Teraz pracownicy nie dość, że są zmęczeni wyścigiem szczurów to jeszcze przeorani przez dwa lata nierównej, walki z Covid-19 i zestresowani błyskawicznie rosnącymi cenami w sklepach. I jak tu się skupić na pracy?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA