Polacy przerażenie mają już za sobą. Dopadła ich inna faza
Niepewność, bezsilność, a nawet jeszcze trochę przerażenia – to trzy najczęściej występujące u Polaków emocje związanie z obecną sytuacją gospodarczą. Kryzys zdecydowanie nie służy nastrojom Polaków ani tym bardziej ich kondycji psychicznej. A ta ostatnia jest zdaniem ekspertów coraz słabsza.
W ciągu zaledwie pięciu miesięcy nastroje Polaków uległy ogromnej zmianie. Poczucie strachu opada jeśli chodzi o pandemię Covid-19 na rzecz rosnącego spokoju. Niestety nie na wszystkie sprawy tak reagujemy. W odniesieniu do sytuacji gospodarczej rośnie wśród społeczeństwa niepewność i bezsilność - wynika z wynika z badania porównawczego na temat nastrojów Polaków, które zostało zrealizowane dla Instytutu LB Medical przez SW Research. Pierwsze badanie przeprowadzono we wrześniu 2022 r., a następnie powtórzono je w lutym 2023 r.
Obydwa badania przeprowadzono na grupie 1019 respondentów. Pytania dotyczyły emocji Polaków w odniesieniu do:
- przyszłości swojej i rodziny,
- wojny w Ukrainie,
- pandemii COVID-19,
- relacji z rodziną,
- poziomu odczuwanego stresu.
Porównanie na przestrzeni raptem kilku miesięcy pokazało znaczące zmiany w nastrojach.
Sytuacja gospodarcza jest dołująca
W odniesieniu do sytuacji gospodarczej aż 41 p,p, otrzymała niepewność - od września do lutego wzrosła ona wśród respondentów o 4,5 p.p. Następna w kolejce jest bezsilność - 17 p.p. A na trzecim miejscu przerażenie - 16 p.p., które spadło o 3 p.p. w porównaniu z poprzednim badaniem.
I wskazuje, że wciągu ostatnich kilku miesięcy spadł z kolei poziom strachu wśród badanych o prawie 3 p.p.
Emocje to temat tabu?
Mimo wielu kampanii na temat np. depresji, Polacy wciąż niechętnie rozmawiają o emocjach ze swoimi bliskimi. Zdaniem ekspertów niepokojący jest wzrost odsetka respondentów o prawie 3 p. p., którzy deklarują, że w ogóle nie rozmawiają o emocjach z przyjaciółmi i bliskimi. Może zatem zamiast wsparcia bliskich Polacy szukają pomocy u psychologa lub psychiatry?
I wymienia, że wpływ na ten stan miały pandemia, wojna w Ukrainie, czy kryzys gospodarczy.
Jego zdaniem pocieszający jest w tym wszystkim fakt, że rośnie w społeczeństwie świadomość zdrowia psychicznego.
Dzieci są także narażone
Niestety kryzys nie omija dzieci. Dlatego w ostatnich latach rośnie liczba fundacji i organizacji, które udzielają wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym. Jednym z takich miejsc wspierającym dzieci oraz osoby dorosłe jest jest Kryzysowy Oddział Ratunkowy stworzony przez fundację „Zobacz…JESTEM”. Statyki są przerażające.
I zwraca uwagę, że to szczególna grupa, która powinna być objęta wsparciem psychicznym. Dziecko nie zawsze jednak może na nie liczyć.
Zdrowie psychiczne wychodzi z cienia
Ostatnie niestabilne lata miały dla wielu osób konsekwencje psychiczne. A to przełożyło się na więcej kampanii społecznych i zwracania uwagi na zdrowie psychiczne. Zdaniem Mateusza Konwerskiego, eksperta Instytutu LB Medical, pocieszające w tym jest to, że dzięki temu rozpoczął się szeroki dialog na ten temat zarówno w przestrzeni medialnej, ale również działań Ministerstwa Zdrowia.
Spadki nastrojów jak lawina
Z danych, które 18 lipca 2022 r. podała Kancelaria Premiera wynika, że na przestrzeni lat 2015-20222 spadła ocena Polaków we właściwie każdym badanym obszarze. Skala oceny od (skrajnie negatywna ocena) -2 do 2 (skrajnie pozytywna ocena) pokazuje, że w pierwszym kwartale 2015 r. średnia z ocen ówczesnej sytuacji gospodarczej wynosiła -0,443 po czym w drugim kwartale 2018 r. wskaźnik osiągnął najwyższy poziom: 0,252. W kolejnych latach następował wyraźny spadek wskaźnika, osiągając w drugim kwartale 2022 r. najniższy wynik na poziomie -0,861. Właściwie w tym okresie każdy badany aspekt notował spadek oceny. Spadała ocena aktualnej sytuacji politycznej, przyszłej sytuacji politycznej, teraźniejszości, przyszłości, bieżącej sytuacji własnej i przyszłej sytuacji własnej. Każdy ze wskaźników osiągnął najniższy poziom przez cały czas pomiaru.
Warto podkreślić, że jednak najwyższe spadki nastroju zapoczątkował wybuch pandemii COVID-19 w listopadzie 2019 r., następnie kryzys gospodarczy wywołany pandemią oraz wojna w Ukrainie wpłynęły na dalszy spadek nastrojów.