REKLAMA
 1. bizblog
 2. Praca /
 3. Poradniki
 4. Prawo - poradniki /

Freelancer. Na czym polega praca bez szefa?

Praca na własny rachunek bez konieczności pilnowania stałych godzin i z możliwością wyboru konkretnych projektów to codzienność freelancerów. Choć wydaje się spełnieniem marzeń, w rzeczywistości taka forma świadczenia usług nie jest dla każdego. Kim właściwie jest freelancer? Jak nim zostać?

08.12.2023
22:14
Freelancer. Na czym polega praca bez szefa?
REKLAMA

Freelancer, czyli wolny strzelec

REKLAMA

Freelancer to w dosłownym tłumaczeniu wolny strzelec, co może budzić pewne negatywne skojarzenia. Wokół tego terminu narosło wiele mitów, a osobom niepracującym na etacie często przypisuje się luźne podejście do obowiązków czy nieterminowość. Tymczasem freelancer to osoba, która nie jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, mogąc wykonywać obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Najczęściej freelancerami zostają przedstawiciele takich zawodów, jak:

 • grafik komputerowy,
 • programista,
 • copywriter,
 • psycholog,
 • dziennikarz.

Niemniej jednak coraz częściej w takiej formie działają również księgowi, tłumacze, a nawet prawnicy. Freelancer przyjmuje zlecenia, samodzielnie ustalając miejsce pracy. Zazwyczaj nie prowadzi działalności gospodarczej, współpracując na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Zdarza się jednak, że wolny strzelec decyduje się założyć własną firmę, co nakłada na niego dodatkowe obowiązki natury formalnej.

Kto może zostać freelancerem?

Praca na własny rachunek z pewnością nie jest dla każdego. Freelancerami, ze względów formalnych, nie mogą zostać niektórzy przedstawiciele zawodów regulowanych. Przykładowo, adwokaci zobowiązani są spełnić konkretne wymogi, aby móc świadczyć usługi, odpowiednio się tytułując.

Ponadto freelancing nie jest odpowiednią formą pracy dla osób, które nie są zdeterminowane i mają trudności z przestrzeganiem terminów i zmobilizowaniem się do wykonania zadania.

Warto mieć świadomość, że bycie freelancerem to dosyć niepewny sposób utrzymania – w przypadku braku zleceń wolny strzelec po prostu nie zarabia. Nie jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie stabilne warunki pracy.

Więcej o pracy w charakterze freelancera przeczytasz na Bizblog.pl:

Zalety freelancingu

Podstawową zaletą freelancingu jest możliwość swobodnego doboru zleceń, co pozwala realizować się zawodowo. Skupiamy się wyłącznie na projektach rozwojowych albo tych, które przynoszą duże zyski. Ponadto freelancerzy mogą:

 • swobodnie ustalać godziny pracy – jest to istotne zwłaszcza dla młodych rodziców czy osób chcących realizować swoje pasje,
 • współpracować z podmiotami z całego świata – dzięki globalizacji i rozwojowy nowoczesnych technologii,
 • świadomie kształtować rozwój swojej kariery zawodowej – wchodząc „stopień wyżej” w momencie, który uznają za stosowny,
 • negocjować terminy realizacji poszczególnych projektów – zgodnie z własnymi potrzebami, pamiętając też o wymaganiach ze strony klienta,
 • udać się na urlop wypoczynkowy w dowolnym momencie – pamiętając jednak, że w tym czasie nie zarabiają.

Wielość zalet freelancingu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę świadczenia usług. Ważne jednak, aby dokładnie opracować plan działania i reklamy, zanim jeszcze zdecydujemy się wypowiedzieć umowę o pracę.

Czy freelancing ma jakieś wady?

Freelancing w większości przypadków przedstawiany jest w superlatywach, ale i ta forma pracy ma swoje ciemne strony. Warto mieć na uwadze, że w polskim prawie nie obowiązuje pojęcie „freelancingu” ani „freelancera”. Przepisy nie dają odpowiedniej ochrony, dlatego należy pamiętać przede wszystkim o konieczności zawierania umów ze zleceniodawcą. Jest to konieczne, aby w razie jakichkolwiek problemów móc wkroczyć na drogę sądową oraz nie zostać posądzonym przez skarbówkę o prowadzenie działalności nierejestrowanej. Inne wady freelancingu to:

REKLAMA
 • brak ubezpieczenia zdrowotnego – dotyczy osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Polisę trzeba opłacić we własnym zakresie albo utraci się prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych,
 • konieczność zakupu licencji do specjalistycznych programów we własnym zakresie,
 • możliwy okresowy brak zleceń,
 • brak zabezpieczenia na wypadek choroby,
 • zagrożenie utratą równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA