REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rewolucja w Nowym Jorku. Takiego drapacza chmur jeszcze świat nie widział

Najsłynniejsze miasto świata ma swoje ambicje klimatyczne. Nowy Jork chce do 2050 r. ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 80 proc. w porównaniu z poziomami osiąganymi w 2019 r. Nie jest tajemnicą, że największym źródłem tych zanieczyszczeń są nieruchomości. Zadanie to będzie więc wyjątkowo trudne do realizacji, ale nie niemożliwe, co pokazuje oddany właśnie do użytku 44-piętrowy wieżowiec mieszkalny w kompleksie Alloy Block w centrum Brooklynu.

04.05.2024
7:43
paliwa-kopalne-mieszkania-emisja-gazow-cieplarnianych
REKLAMA

Christopher Halfnight, starszy dyrektor ds. badań i polityki w Urban Green Council, organizacji non-profit skupiającej się na efektywności energetycznej budynków, przekonuje, że to budynki opalane gazem i olejem oraz podgrzewacze wody odpowiadają w Nowym Jorku za nawet 40 proc. emisji. Żeby z tym walczyć, Rada Miasta Nowy Jork w 2021 r. przyjęła ustawę zabraniającą spalania w nowych budynkach paliw kopalnych, które emitują określoną ilość dwutlenku węgla. I te regulacja dla budynków o wysokości do siedmiu pięter weszła w życie już w tym roku. Ale dla wieżowców zacznie obowiązywać dopiero w połowie 2027 r. Spółka Alloy Development nie zamierza jednak czekać i właśnie ogłosiła zakończenie prac budowlanych przy 505 State Street, które dotyczyły 44-piętrowego wieżowca mieszkalnego w kompleksie Alloy Block, w centrum Brooklynu. Ten w pierwotnych planach nie miał się niczym szczególnym wyróżniać. 

REKLAMA

Zakładano, że podstawowe ogrzewanie budynku będzie zasilane gazem, a być może płyty kuchenne będą gazowe - wspomina AJ Pires, prezes Alloy Development, cytowany przez Bloomberga.

Przepisy wyganiają paliwa kopalne z Nowego Jorku

Skąd więc zmiana tych planów? Najpierw National Grid wstrzymał nowe przyłącza gazowe na Brooklynie, a potem Rada Miasta Nowego Jorku przyjęła ustawę wymuszającą redukcję emisji gazów cieplarnianych z niektórych budynków o 40 proc. do 2030 r. w porównaniu z emisjami z 2005 r. Deweloper Alloy Development zobaczył w tym swoją szansę i trzeba było zmienić cały projekt, uwzględniający zdecydowanie wyższe natężenie prądu. Alloy Development ma w tym jednak już spore doświadczenie. W swoim portfolio posiada projekty budynków oszczędnych energetycznie. Np. One John Street, wielofunkcyjna inwestycja mieszkaniowo-handlowa w dzielnicy Dumbo na Brooklynie, która zdobyła nagrodę Amerykańskiego Instytutu Architektów w Nowym Jorku za wysoki poziom zrównoważonego rozwoju. Zagadką pozostają koszty życia w takim elektrycznym wieżowcu. 

Należy wykonać wiele pracy, aby upewnić się, że przejście to odbędzie się w sposób sprawiedliwy i gwarantujący, że mieszkańcy nie będą płacić nienależnych części rachunków za media - twierdzi Christopher Halfnight.

Mieszkania z płytami indukcyjnymi i inteligentnym sterowaniem

Wieżowiec z 44 kondygnacjami przy 505 State Street jest wysoki na 482 stopy (prawie 147 metrów). Oferuje w sumie 441 mieszkań na wynajem. Cały plan zagospodarowania przestrzennego Alloy Block zakłada ponad 15 tys. mkw. powierzchni handlowych, miejsce dla instytucji kultury, 500 miejsc parkingowych dla rowerów oraz dwie szkoły: Khalil Gibran International Academy High School oraz szkoła podstawowa przy 489 State Street.

Więcej o paliwach kopalnych przeczytasz na Spider’s Web:

Obie szkoły publiczne są pierwszymi w mieście szkołami zaprojektowanymi tak, aby spełniały standardy domu pasywnego - twierdzi amerykański deweloper.

Apartamenty w wieżowcu wyposażone są w energooszczędne urządzenia takie jak płyty indukcyjne, domowe pralko-suszarki, klimatyzację, zmywarki oraz inteligentne sterowanie grzaniem i chłodzeniem. Do wykorzystania przez mieszkańców będzie m.in. siłownia ze studiem jogi, pokój do upraw, sala kinowa, odkryty basen i taras na dachu z 360-stopniowym widokiem, czy wiele sal konferencyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA