REKLAMA

Co się dzieje z cenami mieszkań? Najnowsze dane ucieszą kupujących

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że początek 2025 r. upłynął pod znakiem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w czterech z siedmiu największych metropolii w Polsce. W styczniu Kraków i Poznań notowały wzrost średniej ceny o 1 proc., natomiast w Trójmieście o tyle samo tylko tyle, że w dół.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Najnowsze dane ucieszą kupujących
REKLAMA

Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. zauważa, że na razie potwierdza się pozytywna z punktu widzenia kupujących prognoza na 2025 rok.

REKLAMA

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań dostępnych na rynku wyniosła w styczniu ok. 17,6 tys. zł, a więc nie zmieniła się już piąty miesiąc z rzędu - mówi Marek Wielgo.

Grudniowe ceny mieszkań w ofercie deweloperów

Ekspert twierdzi, że poziom z grudnia utrzymała już drugi miesiąc z rzędu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu (14,7 tys. zł/mkw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,2 tys. zł/mkw.). W Łodzi (ok. 11,5 tys. zł/mkw.) seria bez podwyżek trwa już czwarty miesiąc. Skończyła się zaś ona w Krakowie (16,6 tys. zł/mkw.) i Poznaniu (13,4 tys. zł/mkw.) po trwającej cztery miesiące stabilizacji.

Oczywiście to jeszcze nie przesądza, że ten niekorzystny dla kupujących trend utrzyma się w kolejnych miesiącach - komentuje Marek Wielgo.

Jego zdaniem warto przypomnieć, że w skali miesiąca średnia cena metra kwadratowego może wzrosnąć lub spaść w zależności od tego, czy na rynek trafi pula drogich, czy stosunkowo tanich – jak na dany rynek – lokali.

Najlepszym tego przykładem jest Trójmiasto, gdzie w listopadzie ubiegłego roku średnia cena metra kwadratowego poszybowała w górę aż o 4 proc. (do ok. 16,2 tys. zł/mkw.), a kolejne dwa miesiące o 2 proc. w dół (do ok. 15,9 tys. zł/mkw.) - ocenia ekspert.

Więcej wiadomości na temat mieszkań można przeczytać poniżej:

Średnie ceny nowych mieszkań w ostatnich 12 miesiącach

Porównując zmianę średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań w ostatnich 12 miesiącach, to najwyższa miała miejsce we Wrocławiu (+12 proc.), a najniższa w Warszawie (+3 proc.). Należy odnotować, że jednocyfrowa podwyżka była aż w sześciu metropoliach: Trójmieście (+8 proc.), Poznaniu (+7 proc.), Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (+6 proc.) oraz w Krakowie i Łodzi (+5 proc.).

Cieszyć może przede wszystkim to, że w styczniu w porównaniu z grudniem ubiegłego roku wyraźnie ożywiła się sprzedaż nowych mieszkań, szczególnie w Łodzi oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Krakowie – zauważa Marek Wielgo.

REKLAMA

Zwraca uwagę także fakt, że jednocześnie jak wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, stolice Małopolski i Wielkopolski były jedynymi metropoliami, w których mieszkań wprowadzonych do sprzedaży było mniej niż sprzedanych.

Wybór lokali praktycznie jednak się tam nie zmienił, bo do oferty wróciły mieszkania, z których zrezygnowali wcześniejsi nabywcy. W pozostałych metropoliach oferta wzrosła, bo nowa podaż mieszkań nie dość, że była większa niż w końcówce ubiegłego roku, tona dodatek przewyższyła popyt - podsumowuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA