Ceny mieszkań stanęły, a nawet tanieją. U deweloperów promocja goni promocję
Rynek mieszkaniowy złapał oddech. W październiku w niemal wszystkich największych miastach ceny nowych mieszkań nie drgnęły. Za to deweloperzy kuszą klientów rabatami, o czym jeszcze rok temu można było tylko pomarzyć.
Październik, według analiz portalu Rynekpierwotny.pl, był drugim z rzędu, w którym średnie ceny mieszkań w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie utrzymały poziom z września.
Ceny u deweloperów. Stabilizacja, ale też promki i bonusy
Sytuację na rynkach mieszkaniowych największych miast można podsumować jednym zdaniem: w ofercie firm deweloperskich zwiększyła się liczba mieszkań, czego efektem jest stabilizacja ich średniej ceny metra kwadratowego – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Wyjątkiem jest Trójmiasto, gdzie zanotowano podwyżkę, choć symboliczną, bo zaledwie 1-procentową. Powód? Według ekspertów portalu stolica województwa pomorskiego, z Gdynią i Sopotem, to jedyna metropolia, w której liczba sprzedanych mieszkań mogła przewyższać liczbę nowych mieszkań, które zostały wprowadzone na rynek.
Jednocześnie ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że deweloperzy mają też powody do radości: na koniec października w siedmiu metropoliach (poza Wrocławiem) firmy deweloperskie zawarły łącznie więcej umów deweloperskich niż miesiąc wcześniej.
Rynek wtórny. Ekspert: mieszkania tanieją
Być może zadziałały różnego rodzaju bonusy i opusty cenowe stosowane przez deweloperów, którzy musieli zacząć zabiegać o klientów. W czwartym kwartale można spodziewać się kontynuacji takiej polityki sprzedażowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli deweloper decyduje się na obniżkę ceny mieszkań, to raczej tych najdroższych – komentuje ekspert RynekPierwotny.pl.
„Tańsze nawet o 195 tys. mieszkania z bonusami”, „Rabat nawet do 36 tys. zł”, „Promocje na wybrane mieszkania” – taki hasłami w ostatnich miesiącach deweloperzy kuszą klientów, choć jeszcze rok temu, gdy obowiązywał Bezpieczny kredyt 2 proc., a nabywcy kupowali w pośpiechu i pod presją, tego typu upusty były nie do pomyślenia.
Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:
Natomiast dzisiaj średnie ceny ofertowe stoją w miejscu także na rynku wtórnym.
Ale to tylko pozory – komentuje Marcin Drogomirecki, analityk, ekspert rynku nieruchomości. - Miesiąc za miesiącem kropla drąży... beton i mieszkania tanieją. Zwłaszcza te, których właściciele rzeczywiście chcą sprzedać - i wolą zejść z ceny o 5 proc. dziś niż o 10 proc. za kilka miesięcy.
I podaje, że w październiku w porównaniu do września cena metra kwadratowego mieszkania z drugiej ręki spadła: w Lublinie – o 2,5 proc., w Krakowie – o 1,6 proc., w Katowicach – o 1,5 proc., w Gdańsku – o 1,3 proc., a w Warszawie pozostała bez zmian.