REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych kuszą Polaków. Szalejemy na zakupach

Większość materiałów budowlanych kupimy dzisiaj taniej niż w ubiegłym roku. Wynika to z sytuacji w branży budowlanej. Po odbiciu wywołanym boomem, do którego doszło po uruchomieniu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., liczba budów prowadzonych przez deweloperów spadła, a wraz nimi zapotrzebowanie na materiały. Najnowsze dane Grupy PSB za wrzesień pokazują, że spadek cen odnotowano w większości grup asortymentowych. Czy niższe ceny będą miały realny wpływ na cenę budowy nieruchomości? Eksperci zwracają uwagę, że inwestorzy, którzy indywidualnie budują domy, wykorzystują nadarzającą się okazję i na potęgę kupują materiały budowlane.

Ceny materiałów budowlanych kuszą Polaków. Szalejemy na zakupach
REKLAMA

Średnia cena materiałów budowlanych, obejmująca 20 grup asortymentowych, była o 0,8 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok temu – podała Grupa PSB Handel. Jak sugerują eksperci, to doskonała wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy planują lub kontynuują budowę domów jednorodzinnych we własnym zakresie. Spadające ceny materiałów budowlanych powodują, że koszt inwestycji w zakresie budowy, rozbudowy czy nawet remontu przeprowadzanego własnym sumptem jest o wiele niższy niż rok temu.

REKLAMA

Spadły ceny kilkunastu grup towarów, ale drewno i płyty OSB zdrożały aż o 11,3 proc.

Grupa PSB Handel wskazuje, że rok do roku spadły ceny 14 kategorii materiałów budowlanych. Do 1 proc. spadły ceny w grupach:

  • dekoracje,
  • motoryzacja,
  • chemia budowlana,
  • instalacje,
  • ogrzewanie i wyposażenie,
  • AGD.

W kolejnych grupach spadki były następujące:

  • ogród, hobby oraz płytki, łazienki, kuchnie (poniżej 2 proc.),
  • izolacje wodochronne i narzędzia (poniżej 3 proc.),
  • sucha zabudowa, dachy, rynny, izolacje termiczne (poniżej 4 proc.).

Najbardziej potaniało w ciągu ostatnich 12 miesięcy oświetlenie, elektryka (o 4,6 proc.) oraz  wykończenia (o 5,4 proc.). Z kolei wzrost cen w tym okresie miał miejsce w sześciu grupach asortymentowych. Najbardziej podrożały płyty OSB, drewno (+11 proc.), cement, wapno (+4,7 proc.) oraz ściany, kominy (+3,6 proc.). Podwyżki poniżej 1 proc. dotyczą, farb, lakierów, otoczenie domu i stolarki.

Z danych Grupy PSB Handel wynika ponadto, że wrzesień był okresem spadku cen we wszystkich 20 grupach asortymentowych. Średnia cena była o 1,3 proc. niższa niż w sierpniu. W ośmiu kategoriach (farby, lakiery; płytki, łazienki, kuchnie; cement, wapno; ściany, kominy; ogród, hobby; instalacje, ogrzewanie; motoryzacja oraz wyposażenie i AGD) przecena nie przekraczała 1 proc. Obniżki sięgające 2 proc. objęły wyroby w grupach: sucha zabudowa, stolarka, dekoracje, izolacje termiczne, narzędzia, otoczenie domu i chemia budowlana.

O ponad 2 proc. spadły ceny materiałów wykończeniowych, izolacji wodochronnych oraz dachów i rynien. O ponad 3 proc. poszły w dół ceny oświetlenia i elektryki, a płyt OSB i drewna o ponad 4 proc.  

W tej sytuacji nie dziwi ożywienie w budownictwie jednorodzinnym. I to mimo wciąż niskiej dostępności kredytów – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości można przeczytać poniżej:

Wzrosła liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych

Z danych GUS wynika, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę blisko 61,4 tys. mieszkań (głównie domów jednorodzinnych). Oznacza to blisko 11 proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jednak to ożywienie nie jest na tyle duże, aby zatrzymać spadek cen wielu wyrobów budowlanych. W dodatku spada aktywność inwestycyjna firm deweloperskich.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA