REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ceny materiałów budowlanych wystrzelą? To może być ostatni gwizdek na budowę lub remont

Przeceny materiałów dla budownictwa, domu i ogrodu cieszą tych, którzy wzięli się za remont swoich czterech kątów albo planują budowę domu. Pytanie tylko, jak długo to potrwa? Korzystna sytuacja prędzej czy później obróci się w ponowne podwyżki, które zgotuje inwestycyjny boom napędzany przez KPO i nowy program rządowych dopłat do zakupu mieszkań.

18.04.2024
5:12
remont-mieszkania-inflacja-ceny
REKLAMA

Optymistyczne wieści z rynku materiałów budowlanych. Marzec był kolejnym – siódmym już miesiącem, który notował spadek dynamiki cen. Materiały dla budownictwa, domu i ogrodu według analizy PSB Handel potaniały o ponad 3 proc. r/r. Obniżka obniżce nie jest jednak równa – korektę cen mocniej odczuli nabywcy hurtowi (spadek o 4,1 proc.). Dla klientów detalicznych ceny spadły natomiast średnio o 2,6 proc.

REKLAMA

Drewnopochodne płyty tanie jak barszcz

Mimo średnich spadków są grupy towarów za które w porównaniu z ubiegłym rokiem płacimy więcej. W marcu były to farby, lakiery (+3 proc. r/r), cement i wapno (+2 proc. r/r), stolarka (+0,1 proc. r/r) oraz chemia budowlana (+0,04 proc r/r).

Najwięcej powodów do radości mieli nabywcy płyty OSB i drewna – tu spadek wyniósł aż 23 proc. r/r. Producentom nie jest jednak do śmiechu – winne spadkom cen jest nielegalnie trafiające do Europy i sprzedawane po dumpingowych cenach drewno z Rosji.

 class="wp-image-2456284"
Mat. rynekpierwotny.pl

Łącznie spadki zanotowało 14 grup produktów, takich jak dachy i rynny (-8 proc. r/r), sucha zabudowa, otoczenie domu i wykończenie (po -7 proc. r/r), wyposażenie ogrodu i izolacje termiczne (po -5 proc. r/r), elektryka, kominy, oświetlenie (spadek o 4 proc. r/r), dekoracje, elementy ogrzewania i narzędzia (-2 proc. r/r).

Jeśli jednak dane z marca zestawimy z tymi z miesiąca poprzedniego, okazuje się, że ceny były średnio na tym samym poziomie (-0,8 proc.). Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, podkreśla, że takie wielkości utrwalają stan stabilizacji przeceny na względnie stałym i dość umiarkowanym poziomie.

Więcej wiadomości na temat budowy mieszkań i domów:

Ceny materiałów budowlanych. Jazda w dół, a potem w górę

A czy będzie jeszcze taniej?

REKLAMA

Brak jest jednoznacznych przesłanek, zapowiadających ewentualne przesilenie umiarkowanej tendencji spadkowej cen materiałów budowlanych już w najbliższej przyszłości. Za to wydaje się całkiem. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że już kolejne dane Grupy PSB mogą zakomunikować pełen komplet dwudziestu grup towarowych z ujemną dynamiką, co najlepiej potwierdziłoby rozwojowy charakter obowiązującej tendencji. Ta jednak raczej prędzej niż później skazana jest na utratę inicjatywy - mówi Jarosław Jędrzyński.

O co chodzi z tą utratą? To, co serwuje nam dziś rynek materiałów budowlanych może okazać się ciszą przed burzą. Na horyzoncie coraz wyraźniej rysują się inwestycje, które umożliwi Krajowy Plan Odbudowy. W poniedziałek Polska otrzymała już od Unii 27 mld zł z pierwszego wniosku, następna płatność ma do nas trafić do końca roku. Można spodziewać się, że inwestycyjny boom przyniesie podwyżki cen materiałów budowlanych, ale i robocizny. A to nie koniec. Bo nie bez wpływu na ożywienie rynku, ale i ceny materiałów budowlanych, będzie miał szykowany przez rząd program dopłat do zakupu mieszkania. Dlatego planowanych remontów lepiej nie odwlekać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA