REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pojawił się nowy cennik węgla. Klienci mają w czym wybierać

Chociaż do początku nowego sezonu grzewczego zostało ok. pięć miesięcy, walka o węglowego klienta indywidualnego trwa w najlepsze. Tym razem stawce przewodzi Południowy Koncern Węglowy (dawniej Tauron Wydobycie), który w maju zaprezentował nowy cennik. Co na to sklep PGG i Węglokoks Kraj?

09.05.2024
9:02
cena-wegla-sezon-grzewczy
REKLAMA

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Na tematycznych grupach w social mediach trwają już dyskusję na temat tego, co najlepiej kupić i kiedy. Wszyscy dobrze pamiętają, jak to jeszcze było po wakacjach w 2022 r., kiedy tona ekogroszku potrafiła kosztować 5000 zł. Z tego rosnącego zainteresowania węglem dobrze zdają sobie sprawę spółki energetyczne, które od czasu kryzysu energetycznego sprzedają opał klientom indywidualnym. 

REKLAMA

I wszystko wskazuje na to, że zacięta rywalizacja cenowa między sklepem PGG a Południowym Koncernem Węglowym (PKD) wkracza w decydującą fazę. A co z Węglokoksem Kraj? Jak zwykle, przypatruje się wszystkiemu z boku. Tutaj cena węgla zmienia się najrzadziej. I na razie nie można liczyć na jakiekolwiek modyfikacje: Bobrek groszek plus luzem dalej kupimy za 1414,50 zł. Z kolei Skarbek groszek premium luzem jest za 1599 zł, a workowany - za 1845 zł. W ofercie Węglokoks Kraj jest jeszcze kostka luzem za 1660,50 zł i orzech luzem za 1537,50 zł.

Cena węgla - PKW bardziej frontem do klienta

Już tradycyjnie ceny na platformie zakupowej Węglokoks Kraju są wyraźnie wyższe od tych proponowanych przez sklep PGG czy PKW. A teraz ten dystans dodatkowo jeszcze się zwiększy. Wszystko dlatego, że PKD zaprezentował w maju nowy cennik. Zgodnie z nim ekogroszek Jaret plus workowany jest za 1300 zł, a ekogroszek Sobieski workowany - za 1350 zł. Luzem ten opał sprzedawany jest odpowiednio za 1150 i 1200 zł. Kupimy tutaj jeszcze węgiel typu kostka - 1100 zł i kostka II - 1100 zł, a także groszek od 1020 do 1230 zł. 

Więcej o cenie węgla przeczytasz na Spider’s Web:

Z kolei sklep PGG, w bazie którego zarejestrowanych obecnie jest 214 Kwalifikowanych Dostawców Węgla, którzy realizują opałowe zakupy na terenie całego kraju, cena węgla pozostaje na razie bez zmian. Przy realizacji kodów rabatowych o wartości 200 zł, workowany groszek Karolinka, Karlik i Pieklorz jest za 1350 zł. Węgiel typu orzech jest od 900 do 1150 zł, a typu kostka od 900 do 1070 zł. Sklep PGG oferuje jeszcze groszek Karolinka, Karlik i Pieklorz w workach 20 kg - po 31 zł każdy.

REKLAMA

W portach ARA podobne stawki jak rok temu

A jak ma się cena węgla w europejskich portach ARA? 8 maja byliśmy na poziomie ok. 106 dol. za tonę czarnego złota. Nie licząc topnienia z końca kwietnia, kiedy węgiel wyceniany był na tylko ok. 101 dol., to najmniejsza wartość od początku marca. Porównując jednak cenę węgla rok do roku widać jak na dłoni, że jesteśmy w podobnej sytuacji, wtedy tona węgla kosztowała ok. 111 dol. Z kolei dwa lata temu w pierwszej dekadzie maja 2022 r. byliśmy w samym środku kryzysu energetycznego, a tona węgla kosztowała wtedy nawet ok. 318–319 dol. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA