REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Coraz więcej dostawców KDW. Klienci żalą się: ten transport kosztuje drugie tyle, co węgiel!

W social mediach powoli pojawiają się porady dotyczące zakupu opału już na sezon grzewczy, który pewnie za kilka miesięcy ruszy pełną parą. Sklep PGG też jest już przygotowany na wielkie poruszenie klientów. W jego bazie jeszcze nigdy nie było zarejestrowanych tylu Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW). Ale cena węgla na razie pozostaje bez zmian, podobnie w innych spółkach wydobywczych.

26.04.2024
9:34
sklep-PGG-wegiel-sezon-grzewczy
REKLAMA

Już teraz kupować węgiel na zimę, czy może lepiej ciut jeszcze poczekać? Takie pytanie coraz częściej pojawia się w social mediach, na grupach związanych z zakupem czarnego złota. Odpowiedzi padają bardzo różne.

REKLAMA

Poczekaj, musi potanieć, nie da się sprzedawać w nieskończoność po mega zawyżonych cenach. A węgla na hałdach coraz więcej - jeden z internautów doradza cierpliwość.

Kopalnie mają problem ze zbytem, ale głównie miału. Jak będą zmuszone ograniczyć wydobycie, to zmniejszy się przede wszystkim podaż asortymentów średnich i grubych, więc ceny mogą zacząć iść do góry - dopowiada ktoś inny.

Najlepiej jest kupować na wiosnę po mijającym sezonie grzewczym, wtedy jest najtaniej. Nie liczyłabym na to, że ceny jeszcze pójdą w dół. Z obserwacji wiem, że na składach węgiel najtańszy jest w kwietniu, potem z miesiąca na miesiąc ceny wzrastają - prognozuje internautka.

Bardzo możliwe więc, że zaraz zaczną się zakupy węgla już na zimę. Sklep PGG jak najbardziej jest przygotowany na większe zainteresowanie - w bazie ma zarejestrowaną rekordową liczbę KDW. Obecnie aż 219 podmiotów z całego kraju oferuje transport węgla: najpierw z kopalni PGG do swojego składu, a potem z tego składu już do domu klienta. Jedna i druga trasa swoje kosztuje, a nad cennikami KDW nikt nie ma kontroli.

Sklep PGG jeszcze nigdy nie miał tak wielu KDW

Obecnie w sklepie PGG zarejestrowanych jest 219 KDW - najwięcej w historii. Najliczniejszą reprezentację już tradycyjnie ma woj. śląskie, gdzie swoje usługi oferuje łącznie 45 KDW. Kolejne miejsca zajmuje woj. łódzkie (26 kDW), woj. wielkopolskie (24 i woj. małopolskie (23). Z kolei najmniej KDW jest w woj. zachodniopomorskim (1), w woj. warmińsko-mazurskim, woj. pomorskim i woj. lubuskim (po 3) i woj. podlaskim (4). Przy okazji korzystania z usług KDW dobrze pamiętać o cenach: dostawcy koszą dwa razy, najpierw za transport węgla z PGG do siebie, a potem od siebie już do klienta. Bywa, że jest bardzo drogo. Transport pięciu ton potrafi kosztować 700 zł i więcej.

Jeszcze trzeba doliczyć transport z KDW pod dom! Więc ten transport to drugie tyle co opał kosztuje - skarży się jeden z internautów.

W cennikach KDW nie ma żadnych zasad, nikt tutaj porządku nie pilnuje, panuje wolna amerykanka. Np. jeden z KDW z woj. łódzkiego za transport z PGG do siebie inkasuje 83,63 zł, a za transport do klienta dolicza od 4 do 5 zł brutto za każdy kilometr. Z kolei KDW z woj. podkarpackiego za transport z PGG liczy sobie 278,47 zł i od 4 do 6 zł brutto za każdy kilometr do klienta. I jeszcze jeden przykład: KDW z woj. mazowieckiego: 293,23 zł za transport węgla z PGG i dodatkowo 5 zł za każdy kilometr do klienta, z adnotacją, że ta opłata nie może wynieść mniej niż 50 zł.

Cena węgla za to cały czas bez zmian

Dlatego za każdym razem przy okazji składanego zamówienia w sklepie PGG dobrze jest indywidualnie sprawdzić koszt transportu, żeby później nie obudzić się z ręką w finansowym nocniku. W porównaniu z tym cenowym chaosem, to jeżeli chodzi o stawki za sam węgiel - panuje bezwzględny spokój. Na razie cena węgla stoi uparcie w miejscu. Sklep PGG dalej sprzedaje workowany lub luzem groszek Karolinka, Karlik i Pieklorz za 1350 zł (z kodem rabatowym o wartości 200 zł). Węgiel typu kostka i orzech jest od 900 do 1150 zł. W ofercie jest jeszcze groszek 5–25 mm od 920 do 1170 zł. Cały czas można też kupić groszek w workach 20 kg - za 31 zł jeden. 

Więcej o sklepie PGG przeczytasz na Spider’s Web:

Na żadne dodatkowe promocje i wahnięcia cen nie mogą liczyć też klienci platformy zakupowej Węglokoks Kraj i Południowego Koncernu Węglowego. W pierwszym przypadku Bobrek groszek plus luzem jest za 1414,50 zł, Skarbek groszek premium luzem jest za 1599 zł, a workowany - za 1845 zł. Węgiel orzech z kolei jest za 1537,50 zł, a kostka - za 1660,50 zł.

Z kolei Południowy Koncern Węglowy oferuje workowany ekogroszek Sobieski za 1330 zł, a ekogroszek Jaret Plus za 1280 zł. Luzem kosztują odpowiednio: 1180 i 1130 zł. Można jeszcze kupić groszek od 1000 do 1230 zł, węgiel orzech od 1070 do 1230 zł i węgiel kostka za 1110 zł i kostka II za 1080 zł. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA