REKLAMA

Kredyt zero procent nie wypalił, resort ma nowy plan ws. mieszkań

Zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe ma służyć ustawa, którą zapowiada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort Krzysztofa Paszyka, którego głównym pomysłem na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym był nowy program dopłat do kredytów hipotecznych, teraz chce uwolnić działki pod nowe inwestycje.

Kredyt zero procent nie wypalił, resort ma nowy plan ws. mieszkań
REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, który zakwalifikowano do kategorii „projektów wynikających z exposé”. Za opracowanie projektu odpowiedzialny jest minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

REKLAMA

Dostępność gruntów mieszkaniowych

MRPiT tłumaczy konieczność zwiększenia dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe tym, że ciągle zwiększający się popyt na mieszkania i grunty pod budownictwo mieszkaniowe, przy jednoczesnym zmniejszaniu podaży, powoduje nierównowagę na rynku. Według resortu niedostateczna podaż gruntów, na których mogłyby powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, stanowi barierę dla rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach.

Bez podjęcia działań mających na celu zwiększenie podaży gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, prognozy dotyczące liczby mieszkań oddawanych do użytkowania w 2024 r. i w latach następnych będą się pogarszały – ostrzega Krzysztof Paszyk.

Szef resortu rozwoju przekonuje, że jeśli nic nie zostanie zrobione w tej kwestii, obserwować będziemy dalszy spadek dostępności gruntów i w efekcie dynamiczny wzrost cen – zarówno gruntów, jak i mieszkań.
Paszyk dodaje, że projekt ułatwi też realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, w tym w sektorze społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego.

Więcej wiadomości na temat nieruchomości:

W jaki sposób resort chce zwiększyć dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe? Jednym z działań jest zniesienie ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi znajdującymi się w granicach administracyjnych miast oraz rezygnacja z prawa odkupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Istotą tej zmiany jest nadanie priorytetu realizacji celów polityki mieszkaniowej w miastach oraz usunięcie zasadniczej bariery w procesie urbanizacji na obszarach miejskich, jaką jest ograniczona możliwość zbywania gruntów rolnych – czytamy.

Kolejna rzecz to zniesienie generalnego zakazu ustanawiania użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. MRPiT przekonuje, że w celu zwiększenia podaży gruntów pod budownictwo mieszkaniowe trzeba przywrócić możliwość ustanawiania użytkowania wieczystego na rzecz wszystkich podmiotów.

Narzędzie antyspekulacyjne

Resort zaznacza, że rozwiązanie to przywraca stan prawny sprzed dnia 1 stycznia 2019 roku, umożliwiając publicznemu właścicielowi gruntu ustanowienie trwałego tytułu prawnego na rzecz podmiotu realizującego przedsięwzięcia doniosłe społecznie i gospodarczo, zachowując kontrolę nad realizacją celu określonego przez strony w umowie.

Użytkowanie wieczyste daje gwarancję, że grunt zostanie zabudowany zgodnie z umową oddania gruntu w użytkowanie wieczyste oraz możliwość kontroli realizacji celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste (narzędzie antyspekulacyjne) – czytamy w wykazie prac legislacyjnych.

REKLAMA

Jednym z rozwiązań ma być także wykorzystanie potencjału mieszkaniowego gruntów spółek Skarbu Państwa oraz gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. MRPiT tłumaczy, że celem tego rozwiązania jest „odblokowanie” gruntów spółek Skarbu Państwa oraz pozostających w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na potrzeby realizacji inwestycji mieszkaniowych. Resort zakłada, że przejęcie nieruchomości, które są zbędne tym podmiotom do realizacji zadań statutowych, a ze względu na ich przeznaczenie oraz cechy mogą być zagospodarowane pod budownictwo mieszkaniowe.

Rozwiązanie to pozwoli także odzyskać i zurbanizować często rozległe obszary w centrach miast i poprawić warunki zagospodarowania przestrzeni miejskiej – czytamy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA