Przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe podpisali właśnie umowę na projekt nowej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Wartość umowy to 32,5 mln. Wykonawca w ciągu 52 miesięcy będzie musiał przygotować dokumentację i uzyskać wszystkie pozwolenia. Planowane prace budowlane mają rozpocząć się w 2030 roku i potrwać do 2033 roku.

Celem Programu Kolej Plus jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.
Program zakłada realizację inwestycji liniowych, czyli modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak na przykład budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.
Podpisanie umowy na projekt nowej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz
Linia kolejowa między Zegrzem Południowym a Przasnyszem będzie w większości jednotorowa, zelektryfikowana. Użycie dwutorowych odcinków (zwanych długimi mijankami) pozwoli pociągom mijać się bez konieczności dłuższego czekania na przejazd pociągu z przeciwnej strony.
Pociągi będą poruszać się z maksymalną prędkością 160 km/h, a czas przejazdu między Zegrzem a Przasnyszem wyniesie około 50 minut. Organizator przewozów zadeklarował uruchomienie minimum 14 pociągów na dobę, które pojadą między Przasnyszem a Warszawą.
Podpisanie umowy na projekt nowej linii kolejowej Zegrze – Przasnysz to kluczowy krok w rozwoju infrastruktury kolejowej na Północnym Mazowszu, który przyczyni się do znacznej poprawy dostępności komunikacyjnej oraz komfortu podróży mieszkańców - powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.
Kolej Północnego Mazowsza połączy Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Zegrzem. Na trasie będzie 12 przystanków, w tym Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Jadwisin, Wierzbica, Trzepowo, Łubienica Superunki, Jeżewo, Kleszewo, Szlasy Bure oraz przystanek w gminie Szelków. Perony będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Będą też wiaty, ławki, tablice informacyjne i oświetlenie.
Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Pułtuska i Serocka zyskają szybki i wygodny dojazd do stolicy. Naszym celem jest tworzenie nowoczesnej i efektywnej sieci kolejowej, która będzie służyć społeczeństwu przez wiele lat - stwierdził Piotr Wyborski, Prezes Zarządu Polskich Linii Kolejowych SA.
Więcej wiadomości na temat kolei można przeczytać poniżej:
Planowane rozpoczęcie prac już w 2030 roku
PKP informuje, że prace budowlane mogą rozpocząć się w 2030 roku i potrwać do 2033 roku, ale zależy to od uzyskania finansowania na budowę. Na razie finansowanie jest zapewnione na etap projektowy. Z Programu Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku do realizacji w województwie mazowieckim zakwalifikowano 4 projekty.
Oprócz przygotowania dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej Zegrze - Przasnysz (tzw. Kolei Północnego Mazowsza) zaplanowano rewitalizację linii kolejowej Sokołów Podlaski – Siedlce oraz rewitalizację linii kolejowej nr 34 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Małkinia. Mieszkańcy Kozienic i okolic także zyskają lepszy dostęp do kolei - podaje narodowy przewoźnik.
I zapewnia, że program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Wartość programu to ok. 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.
Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei. Więcej o Programie https://www.plk-sa.pl/program-kolej-plus