Choć KSeF ma być szansą na uproszczenie biurokracji i zautomatyzowanie procesów, dla wielu firm staje się źródłem nerwówki i niepewności. Brak dostępu do środowiska testowego, opóźnienia w komunikacji i tempo przygotowań sprawiają, że wdrożenie systemu przypomina bieg z przeszkodami.

Firmy muszą przyspieszyć przygotowania do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Choć nowy termin jego wdrożenia został przesunięty na 1 lutego 2026 r. (dla dużych firm), to testowa wersja systemu, która pozwoli sprawdzić integrację, zostanie udostępniona dopiero pod koniec września. W efekcie przedsiębiorcy będą mieli tylko cztery miesiące na sprawdzenie narzędzi, przeprowadzenie szkoleń i pełne wdrożenie cyfrowego fakturowania.
Ministerstwo Finansów opublikowało dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. To kluczowy materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania – pozwala na zaplanowanie niezbędnych prac technicznych i aktualizację systemów księgowych oraz ERP. Jednak – jak zauważa Anna Puka, Dyrektor działu Pre-sales Consulting w firmie WEBCON – to dopiero pierwszy krok.
Opublikowane materiały zawierają komplet informacji technicznych dla integratorów systemów – ci mogą już analizować dokumentację i planować prace związane z KSeF – wskazuje ekspertka.
Podkreśla jednak, że przedsiębiorcy wciąż działają w trybie przejściowym, bez dostępu do środowiska testowego, które jest niezbędne do przeprowadzenia rzeczywistych wdrożeń.
Świadomość rośnie, ale niepewność też
Zdaniem Anny Puki, wśród przedsiębiorców widać wyraźny wzrost świadomości dotyczącej wymogów KSeF, jednak sytuacja nadal nie jest stabilna.
Utrzymuje się wysoki poziom niepewności związany z kolejnymi zmianami terminów wdrożenia systemu – przyznaje.
Dlatego warto już teraz zapoznać się z udostępnioną dokumentacją, a działy księgowe powinny przeanalizować nowy schemat faktur i określić, które dane będą miały dla nich kluczowe znaczenie. Ekspertka zwraca uwagę, że choć schemat jest jednolity, to jego zastosowanie może być różne w zależności od branży i wewnętrznych procedur firmy.
Elektroniczna forma dokumentów umożliwia szybkie pozyskanie kompletu danych, co usprawni automatyzację procesów finansowych – dodaje.
Więcej wiadomości na temat KSeF
Terminy są już znane, pora działać
Dziś harmonogram prac Ministerstwa Finansów wydaje się bardziej uporządkowany niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dostawcy rozwiązań IT mogą już dostosowywać swoje systemy, a przedsiębiorcy – szykować się do testów.
Na 30 września zaplanowano udostępnienie środowiska testowego API. W listopadzie pojawi się wersja próbna Aplikacji Podatnika KSeF 2.0, a także możliwość ubiegania się o certyfikaty do uwierzytelniania w systemie. To one będą kluczowe dla korzystania z trybu awaryjnego i tzw. offline24.
Kluczowe, by przedsiębiorcy już teraz aktywnie współpracowali z dostawcami i podejmowali decyzje, które ułatwią im przejście na nowy model fakturowania – radzi Anna Puka
Na ostatnią chwilę może być zwyczajnie za późno.