REKLAMA

Biznes nie jest ważny dla tego rządu. Woli przeszkadzać niż pomagać

Burza zmian w przepisach gospodarczych minęła – wskazuje firma Grant Thornton. W pierwszych 12 miesiącach Sejm dziesiątej kadencji uchwalił tylko 30 ustaw regulujących działalność firm. Niestety, większość zmian albo nie miała większego znaczenia dla biznesu albo wręcz utrudniała życie przedsiębiorcom.

Biznes nie jest ważny dla tego rządu. Woli przeszkadzać niż pomagać
REKLAMA

Gospodarka dla rządu Donalda Tuska nie wydaje się być priorytetem. Z raportu „Legislacyjny styl gry” Grant Thornton wynika, że w pierwszym roku obecnej kadencji Sejm uchwalił 125 ustaw, z czego jedynie 30 dotyczyło prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Tylko w pandemii wyniki były niższe. W pierwszych latach wcześniejszych kadencji Sejmu w życie wchodziło nawet 65, 51 czy 49 ustaw gospodarczych – przypomina Grant Thornton.

 class="wp-image-2624989"
Źródło: „Legislacyjny styl gry” Grant Thornton

Tylko sześć ustaw przyniosło zmiany korzystne dla przedsiębiorców

Z raportu „Legislacyjny styl gry” wynika, że mamy do czynienia z uspokojeniem w otoczeniu prawnym firm, o czym świadczy fakt, że zmiany wchodzą w życie w mniej zaskakujący sposób.

Mija więcej czasu od uchwalenia przepisów a wejścia ich w życie. Średni okres vacatio legis dla ustaw gospodarczych skrócił się przez rok z 30,9 do 42,4 dni. Co więcej w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku, liczba stron uchwalanych aktów prawnych wyniosła 9074, czyli o 65 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – zauważają autorzy analiz.

 class="wp-image-2624992"
Źródło: „Legislacyjny styl gry” Grant Thornton

Używając metaforyki piłkarskiej, Grant Thornton ocenia styl gry legislatora jako „pozostawiający wiele do życzenia”. Na 30 ustaw gospodarczych, tylko sześć przyniosło zmiany korzystne dla przedsiębiorców, 15 dotyczyło zmian technicznych, dziewięć jednoznacznie utrudniało prowadzenie działalności.

Wprowadzały nowe obowiązki biurokratyczne na przedsiębiorców lub podnosiły wysokość lub powszechność zobowiązań podatkowych – wskazują autorzy raportu.

Zaznaczają jednak, że aż osiem z dziewięciu niekorzystnych dla firm regulacji wprowadziło do naszego porządku prawnego przepisy unijne.

Zmiany w podatkach in minus

W ciągu roku uchwalonych zostało osiem ustaw podatkowych. Grant Thornton ocenia, że ich treść była zwykle niekorzystna dla biznesu i tylko dwie przyniosły ułatwienia.

Korzystne dla przedsiębiorstw ustawy podatkowe to tzw. kasowy PIT dla drobnych firm oraz pakiet zmian ograniczających obowiązki biurokratyczne dla małych firm prowadzących działalność w innych krajach UE – czytamy w raporcie.

Jako jednoznacznie niekorzystne oceniono sześć z ośmiu wprowadzonych aktów prawnych, które zmieniały podatki lub wprowadzały nowe obowiązki informacyjne w tym zakresie.

Były to:

  • nowelizacja Ustawy o rachunkowości rozszerzająca obowiązek sprawozdawczy
  • nowelizacja Ustawy o KAS rozszerzająca obowiązek należytej staranności dla importerów
  • podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe i e-papierosy
  • implementacja unijnej dyrektywy wprowadzającej tzw. globalny podatek minimalny
REKLAMA

Oprócz tego w końcówce 2023 roku uchwalona została ustawa odraczająca wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Choć była to zmiana w pewnym sensie na korzyść dla firm, to jednak trudno nazwać ją autorską reformą obecnego rządu, była to raczej zmiana techniczna, więc klasyfikujemy ją (razem ze zmianami w podatku od nieruchomości i podatkach lokalnych) jako „podanie do boku” – ocenili eksperci Grant Thornton.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA