REKLAMA
 1. bizblog
 2. Poradniki
 3. Prawo - poradniki

Bagaż podręczny. Co można, a czego nie można zabrać na pokład samolotu?

Przygotowania do lotu samolotem obejmują między innymi kompletowanie bagażu podręcznego. Zazwyczaj znajdują się w nim przedmioty codziennego użytku, które mogą być przydatne w trakcie lotu oraz bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lub zakończeniem. Warto jednak sprawdzić, jakich rzeczy nie można przewozić w bagażu podręcznym, aby uniknąć przykrych niespodzianek na lotnisku.

06.08.2023
5:24
Bagaż podręczny. Co można, a czego nie można zabrać?
REKLAMA

Zasady dotyczące kompletowania bagażu podręcznego

REKLAMA

Przygotowując się do podróży, w pierwszej kolejności należy zakupić odpowiednią torbę lub walizkę, którą będzie można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Każda linia lotnicza wprowadza w tym zakresie własne obostrzenia, których podróżujący muszą ściśle przestrzegać. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary walizki, plecaka czy torby.

Bardzo istotna jest także waga bagażu, która zazwyczaj nie może przekraczać 8-10 kg. Warto kontrolować ją na bieżąco, pakując walizkę – podręczne wagi można zakupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się jedynie te przedmioty, które będą potrzebne w czasie lotu bądź bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lub po zakończeniu. Niemniej jednak coraz więcej osób wykupuje tanie wycieczki, w ramach których do samolotu można zabrać ze sobą wyłącznie bagaż podręczny. Muszą one zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość i sposób przewożenia płynów, w tym również kosmetyków. W walizce można mieć bowiem:

 • napoje – do 100 ml,
 • kosmetyki – do 100 ml,
 • sprzęt medyczny,
 • ubrania,
 • żywność,
 • leki – niezbędne bądź wydawane na receptę można przewozić w ilości większej niż 100 ml, jednak należy zgłosić fakt ich posiadania osobno podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Produkty płynne przewozi się w przezroczystych pojemnikach, które zostaną zapakowane do plastikowej torebki o pojemności 1 litra. Co ciekawe, w bagażu podręcznym mogą znaleźć się jednorazowa maszynka do golenia, buty na obcasie czy cążki do obcinania paznokci. Większość linii lotniczych dopuszcza również przewóz mleka modyfikowanego w nielimitowanych ilościach.

Czego nie można zapakować do bagażu podręcznego?

Urząd Lotnictwa Cywilnego sporządził listę rzeczy, których nie można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Chcąc zapakować do torby coś nietypowego, warto upewnić się, że przedmiot nie znajduje się na wspomnianej liście. Do bagażu podręczne nie można włożyć:

 • przedmiotów ostrych, takich jak brzytwy czy niektóre narzędzia, korkociągi lub igły,
 • napojów zakupionych poza strefą wolnocłową w pojemniku o pojemności większej niż 100 ml,
 • sprzętu sportowego,
 • niektórych urządzeń elektrycznych, takich jak blender czy sprzęt do tatuażu,
 • broni,
 • substancji wybuchowych oraz łatwopalnych,
 • substancji chemicznych i toksycznych.

Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków, głównie ze względów bezpieczeństwa – jeśli przedmioty „zakazane” znajdą się w bagażu podręcznym, podróżujący nie zostanie wpuszczony z nimi na podkład samolotu.

REKLAMA

Specjalne procedury dotyczące przewodu żywności

Podróżując do krajów unijnych, istnieje możliwość przewożenia produktów żywnościowych w bagażu podręcznym. Najczęściej turyści mają ze sobą drobne przekąski na czas lotu, niektórzy zabierają ze sobą dodatkowe paczki z większą ilością jedzenia. Niemniej jednak, odbywając podróż do krajów trzecich, warto przyjrzeć się obowiązującym tam przepisom. Przykładowo do Australii i Stanów Zjednoczonych nie można wwozić większości warzyw, owoców oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma znaczenia, czy żywność przewożona jest na użytek własny, czy też jako prezent dla rodziny lub znajomych. Warto przyjrzeć się także przepisom celnym, dotyczącym wwożenia alkoholu do kraju docelowego. Teoretycznie do bagażu podręcznego można zabrać ze sobą napoje alkoholowe, o ile zostaną przelane do butelek o objętości maksymalnie 100 ml, jednak nadrzędne są tutaj przepisy celne. Jeśli te zabraniają wwiezienia alkoholu na teren kraju, podróżujący nie może zapakować go do bagażu podręcznego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA