REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Jak przewieźć psa lub kota w samolocie? Nie każde zwierzę można zabrać na pokład

Przepisy unijne umożliwiają zwierzętom podróżowanie samolotem, jednak to, czy pupil zostanie wpuszczony na pokład, zależy od polityki konkretnej linii lotniczej. Opiekun zwierzęcia musi dodatkowo dopełnić kilku niezbędnych formalności, aby zostało ono wypuszczony z kraju i mogło do niego powrócić.

06.08.2023
14:58
Jak przewieźć psa lub kota w samolocie?
REKLAMA

Zwierzęta w samolocie – uwarunkowania prawne

REKLAMA

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych na terenie Unii Europejskiej, samolotem mogą podróżować nie tylko psy i koty, lecz również gady, płazy, ssaki, bezkręgowce oraz ptaki. Warunkiem jest, aby podróż nie miała charakteru handlowego, co oznacza, że w trakcie jej trwania nie można przenieść praw własności zwierzęcia.

Ponadto opiekunowie, którzy chcą podróżować ze swoim pupilem, zobowiązani są dopełnić niezbędnych formalności, zgodnie z przepisami weterynaryjnymi. Każde zwierzę musi być odpowiednio zidentyfikowane – w tym celu należy wszczepić mu specjalny transponder, czyli mikrochip. Zabieg przeprowadza wykwalifikowany weterynarz, jednak nie każdy gabinet oferuje taką usługę. Zwierzę musi być zaszczepione przeciw wściekliźnie, przy czym w przypadku pupilów mających więcej niż 12 tygodni, datę pierwszego szczepienia oblicza się, dodając 21 dni do dnia zabiegu. Dopiero po tym czasie zwierzę zostanie wpuszczone na pokład samolotu. Dokumentem, który właściciel zwierzęcia otrzyma od weterynarza, jest paszport – również należy go ze sobą zabrać na lotnisko. Nieco inne procedury stosuje się w przypadku przewozu zwierząt egzotycznych – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Które linie lotnicze akceptują zwierzęta?

Przepisy unijne dają możliwość przewożenia zwierząt pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi, jednak należy pamiętać, że linie lotnicze mogą prowadzić w tym zakresie własną politykę.

Okazuje się, że wielu przewoźników w ogóle nie akceptuje zwierząt, poza jednym, drobnym wyjątkiem – psami przewodnikami. Takie regulacje wprowadził między innymi Wizz Air, Ryan Air czy easyJet. Tymczasem Lufthansa umożliwia transport psów i kotów, których waga nie przekracza 8 kg. Podobnie LPP LOT czy Air France, choć w drugim przypadku nie obowiązuje limit wagowy.

Niektóre linie lotnicze, takie jak Japan Airlines, nie tylko akceptują zwierzęta, lecz również oferują specjalne warunki przewozu, dostosowane do ich potrzeb. Niemniej jednak europejskie linie nie wprowadziły póki co większych udogodnień dla zwierząt ani ich właścicieli, choć lista tych, które umożliwiają wspólny przelot, stale się wydłuża.

Zwierzę na pokładzie – procedury

Zwierzę przewożone samolotem nie może swobodnie poruszać się po pokładzie – należy umieścić je w specjalnym transporterze, bez względu na to, czy znajdzie się w luku bagażowym, czy na pokładzie samolotu.

Najczęściej liczba zwierząt, jakie mogą odbywać ten sam lot, jest ograniczona. Dlatego też właściciele muszą wcześniej zgłosić chęć przewozu pupila oraz wnieść stosowną opłatę. Przykładowo, LPP LOT pobiera 190 zł w przypadku podróży w Polsce, 280 zł w przypadku podróży po Europie oraz 500 zł w przypadku podróży do Azji czy Ameryki Północnej.

Przepisy regulujące wwóz i wywóz zwierząt w poszczególnych krajach

Przygotowując się do podróży ze zwierzęciem, należy sprawdzić nie tylko zasady przewozu poszczególnych linii lotniczych, lecz również przepisy obowiązujące w kraju docelowym. Dotyczy to zwłaszcza podróży odbywanych poza granice Unii Europejskiej. Przykładowo, wybierając się do Wielkiej Brytanii lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przewóz zwierząt możliwy będzie wyłącznie drogą cargo. Tymczasem do Kanady można zabrać ze sobą psa lub kota, lecz niedopuszczalny jest wwóz fretek.

REKLAMA

Ważne, aby zabrać ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty, zwłaszcza poświadczające o stanie zdrowia pupila. Należy przedstawić je w czasie kontroli, natomiast w niektórych krajach, takich jak Japonia, zwierzęta bez aktualnych badań mogą zostać poddane kwarantannie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA