REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Koniec z papierowymi wnioskami o paszport. XXI wiek wreszcie zawitał do biur paszportowych

Uciążliwe wypełnianie papierowego wniosku o paszport to już historia. Od poniedziałku obowiązują nowe zasady wydawania paszportów. Teraz elektroniczny wniosek przygotowuje urzędnik, a my tylko podpisujemy go cyfrowo. Wkrótce informacje paszportowe pojawią się w apce mObywatel.

14.11.2022
14:28
Koniec z papierowymi wnioskami o paszport. XXI wiek wreszcie zawitał do biur paszportowych
REKLAMA

Z powodu wprowadzania największej od lat reformy systemu wydawania paszportów wszystkie zajmujące się tym punkty urzędowe były nieczynne już od wtorku 8 listopada. Wszystko wróciło do normy w poniedziałek, ale teraz to już inna norma.

REKLAMA

Cyfryzacja, która przez ostatnie dwie dekady zrewolucjonizowała załatwianie większości spraw urzędowych, przez długi czas nie mogła przebić się do systemu wydawania paszportów w Polsce. Składając wniosek, wciąż trzeba było mozolnie wypełniać papierowy wniosek, a na informację o możliwości gotowego dokumentu nie można było liczyć.

Nowy system już działa, pierwsze paszporty zostały wydane. Już nie trzeba wypełniać papierowego wniosku, zrobi to sam urząd i dzięki temu będzie szybciej – powiedział w poniedziałek radiowej „Jedynce” pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Teraz wniosek w postaci elektronicznej wypełnia za nas urzędnik, mając dostęp do wszystkich naszych danych, a nam pozostaje dostarczenie zdjęć, odciśnięcie palca i podpisanie cyfrowo wniosku. Gdy paszport będzie gotowy do odbioru, dostaniemy SMS lub mail.

Wszystkie te zmiany to efekt wejścia w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych. Uruchomiono też Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastępuje dotychczasowy rejestr centralny oraz lokalne rejestry. W ten sposób RDS dołącza do Systemu Rejestrów Państwowych, w którym są już rejestry dowodów osobistych, stanu cywilnego, czy PESEL.

REKLAMA

Zmiana ta sprawi, że pojawią się nowe e-usługi pozwalające między innymi na sprawdzenie ważności naszego paszportu czy innego podobnego dokumentu. Co więcej, polscy obywatele, którzy przebywają za granicą, będą mogli potwierdzić odbiór paszportu online, a dokument zostanie dostarczony przez kuriera.

Janusz Cieszyński mówił niedawno Polskiej Agencji Prasowej, że obecnie można podejrzeć wszystkie nasze dowody wraz ze zdjęciami, terminami wydania i unieważnienia. Dzięki Rejestrowi Dokumentów Paszportowych analogiczne rozwiązanie będzie wkrótce dotyczyło paszportów, co pozwoli coraz więcej spraw zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – podkreślił.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA