REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Ceny biletów lotniczych w Polsce. W żadnym innym kraju UE nie ma tak dziwnej sytuacji

Ceny biletów lotniczych w Polsce zmieniają się jak w żadnym innym kraju Unii Europejskiej. Jak wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny, przeciętna miesięczna zmiana cen biletów lotniczych w Polsce wynosi 32 proc., a w Niemczech jest to zaledwie 2,6 proc. Z jednej strony może to wskazywać, że mamy większą szansę na ustrzelenie wyjątkowej promocji, a z drugiej komplikuje ekonomistom... szacowanie stopy inflacji.

21.07.2023
4:20
wodor-samoloty-loty-bez-emisji
REKLAMA

Takie zaskakujące wnioski dane na podstawie danych Eurostatu przedstawia PIE w swoim najnowszym Tygodniku Gospodarczym. Okazuje się, że w Polsce występuje niespotykana w dużych gospodarkach Unii Europejskiej zmienność cen przewozów lotniczych. Mało tego, tak zmienne ceny nie występują w żadnym innym kraju wspólnoty.

REKLAMA

Jak podaje instytut, w ciągu miesiąca ceny biletów lotniczych w Polsce zmieniają się średnio o 32 proc., co oczywiście oznacza, że zdarzają się miesiące, gdy amplituda tych wahań jest znacznie wyższa. Na tym tle ceny biletów w dużych krajach UE wyglądają niemal jak urzędowe. We Francji miesięczna zmienność cen biletów lotniczych wynosi 8,5 proc., a w Niemczech nieprawdopodobnie niskie 2,6 proc.

Ceny biletów. Ekonomiści w kropce

Tak duże wahania są trudne do zracjonalizowania, zważywszy, że na rynku funkcjonują linie operujące w całej UE, np. Ryanair albo WizzAir – zastanawiają się ekonomiści PIE.

 class="wp-image-2206429"

Dane te są bardzo interesujące, tyle że jest też możliwość, że tak olbrzymi rozstrzał – nawet częściowo – wynika z pewnego błędu metodologicznego. Jak wyjaśnia PIE, duże wahania cen prawdopodobnie związane są ze zbyt niską liczbą analizowanych połączeń lotniczych, a w sytuacji, gdy linie lotnicze często dokonują promocji na określone połączenia, to wahania cen potrafią być bardzo duże.

Jeżeli obserwujemy kilka połączeń, które pełnią funkcję benchmarku, to błędnie rozciągamy tę tendencję na całą ofertę. Rozwiązaniem, które pomogłoby lepiej analizować zmiany tych cen, jest zautomatyzowane pobieranie danych z sieci – tłumaczą ekonomiści.

Ceny usług telekomunikacyjnych ani drgną

Z drugiej strony specyfiką polskiego rynku jest jednocześnie wyjątkowa stabilność cen w innym sektorze usług. PIE wskazuje, że z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny usług i urządzeń telekomunikacyjnych bardzo rzadko ulegają u nas zmianom. Od 2010 r. cenniki były stabilne przez 52 miesiące, a to jeden z najwyższych wyników w całej Unii Europejskiej. W większości krajów wspólnoty liczba miesięcy ze stabilnymi cenami była niższa niż 10, a na Litwie czy w Słowenii nie było ani jednego takiego miesiąca.

Takie rozbieżności nakazują zastanowić się, czy obecne metody pomiaru cen poprawnie odzwierciedlają rzeczywistość polskiego rynku i czy miary Eurostatu rzeczywiście są zharmonizowane w tym aspekcie – zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA

PIE tłumaczy, że skokowe zmiany mogą być związane z analizowaniem zbyt wąskiej grupy produktów. W przypadku rachunków wystawianych przez operatorów komórkowych jest to zbiór opłat za różne usługi dotyczących między innymi kosztów połączeń, transferów minut czy limitów danych. To wszystko sprawia, że oferty są mocno spersonalizowane.

Kolejnym obszarem wywołującym zdumienie ekonomistów jest systematyczny spadek cen ubrań w Polsce, bo dane Eurostatu wskazują, że od 2015 r. potaniały o 5 proc., a w UE w tym samym okresie ich ceny wzrosły średnio o 15 proc. Mało tego – tendencji spadkowej cen odzieży nie obserwuje się w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA