REKLAMA
  1. bizblog
  2. Rolnictwo

Nie chcą 200 tys. zł za nic? Młodzi rolnicy nie składają wniosków o dotacje

Termin naboru wniosków o Premie dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w ostatniej chwili został przedłużony przez ministra rolnictwa o kolejne dwa tygodnie do 27 października 2023 r. Nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że to powtórka decyzji z końca września.

17.10.2023
9:46
Nie chcą 200 tys. zł za nic? Młodzi rolnicy nie składają wniosków
REKLAMA

Premie dla młodych rolników ro wsparcie udzielane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Przyznawane jest osobom prowadzącym gospodarstwa rolne, które nie ukończyły 41. roku życia. Uzyskać można 200 tys. zł, w dwóch ratach (140 tys. zł po przyznaniu pomocy, 60 tys. zł po realizacji biznesplanu).

REKLAMA

Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ARiMR. I być może właśnie ten ostatni fakt, powoduje, że po raz kolejny trzeba przedłużać termin naboru.

Duże zainteresowanie Premiami dla młodych rolników

Nabór na Premie dla młodych rolników ruszył 30 sierpnia i miał potrwać do 29 września. Po dwóch tygodniach ARMiR ogłosiła, że wydłuża termin do 16 października. Teraz okazało się, że wnioski można składać do końca miesiąca.

Zainteresowanie tym wsparciem z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 jest duże – zapewnia ARiMR.

Więcej wiadomości na temat rolnictwa

I podaje, że o premie do 16 listopada wystąpiło 1230 rolników, najwięcej z województw mazowieckiego i lubelskiego. Pojawiają się jednak porównania z ubiegłorocznym naborem realizowanym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z których wynika, że wniosków było prawie dwa razy więcej (2234).

Mówi się, że na początku zawodził system elektroniczny ARMiR. Trudności zainteresowanym sprawiało ponoć wypełnianie wniosków, załączanie wymaganych dokumentów i ich przesyłanie.

Kto może wystąpić o Premię dla młodego rolnika

O wsparcie mogą wystąpić osoby, które:

  • w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy mają nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat).
  • Rozpoczynają prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i którzy pracują lub będą pracować w tym gospodarstwie

Warunki otrzymania wsparcia:

REKLAMA
  • rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
  • rozpoczęcie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia jako kierujący działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 tys. euro; powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 tys. euro;
  • powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta lub małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej, lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego stanowi co najmniej 50 proc. odpowiedniej średniej (wojewódzkiej lub krajowej – tej niższej);
  • przedłożenie biznesplanu;
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub zobowiązanie się do ich uzupełnienia.

Szczegóły na temat Premii dla młodych rolników znajdziesz na stronach ARMiR

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA