REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki /

Wyjeżdżasz takim autem na drogę? Mandat murowany

Stan czystości kół maszyn rolniczych i budowlanych często pozostawia wiele do życzenia. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy kierowca planuje wyjechać tego rodzaju pojazdem na drogę publiczną. Za sam fakt posiadania brudnych kół nie zostanie ukarany, ale za ślady, jakie pojazd pozostawi na jezdni, może już otrzymać mandat.

02.12.2023
22:14
Wyjeżdżasz takim autem na drogę? Mandat murowany
REKLAMA

Brudne koła pojazdu. Kiedy trzeba uważać?

REKLAMA

Ustawodawca nie nakłada na kierowcę obowiązku utrzymania pojazdu w stanie czystości, chyba że wynika to z zasad bezpieczeństwa. Mandat można więc otrzymać na przykład w sytuacji, gdy tablice rejestracyjne są nieczytelne. To jednak nie wszystko. Kierowcy muszą również zadbać o czystość kół, jeśli chcą wyjechać pojazdem na drogę publiczną. Innymi słowy, po drogach prywatnych mogą poruszać się nawet pojazdem z ubłoconymi oponami, ale po drogach publicznych już nie.

Co ciekawe, w razie kontroli funkcjonariusz nie wystawi mandatu za brudne koła, lecz za zanieczyszczanie drogi. Mówi o tym art. 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wiele mówi się o obowiązku czyszczenia kół w kontekście maszyn rolniczych oraz budowlanych. Pracują one w trudnych warunkach, na nieutwardzonych terenach, co powoduje, że na kołach osadza się błoto. Niemniej jednak ustawa Prawo o ruchu drogowym nie odnosi się wyłącznie do tego rodzaju pojazdów. Nie wyszczególnia ona żadnych konkretnych, zatem dotyczy wszystkich, które poruszają się po drogach publicznych. Kierowcy samochodów osobowych również muszą pilnować, aby nie wyjeżdżać na drogę z brudnymi kołami. W przeciwnym razie narażają się na karę finansową.

Co grozi za zanieczyszczanie jezdni?

Zanieczyszczanie drogi publicznej uznawane jest za wykroczenie. Zgodnie z art. 91 Kodeksu Wykroczeń, kierowca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości do 1 500 zł.

Alternatywnym rozwiązaniem jest udzielenie przez funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę nagany. Najczęściej jednak kierowca musi liczyć się z mandatem, którego wysokość zależy od stopnia, w jakim zanieczyszczono drogę.

Brudne koła w pojeździe. Co jeszcze warto wiedzieć?

Obowiązek czyszczenia kół pojazdu dotyczy sytuacji, w której zabrudzenia pozostawione na jezdni stanowiłyby zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wtedy też funkcjonariusz ma prawo ukarać kierowcę mandatem.

Niemniej jednak o wiele poważniejsze w skutkach jest doprowadzenie do zanieczyszczenia, w wyniku którego dojdzie do wypadku drogowego z udziałem osób trzecich. Wtedy kierowca odpowiada za swój czyn zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego.

Zgodnie z art. 177 osobie, która doprowadza do wypadku, łamiąc zasady bezpieczeństwa, grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Przepis ten wskazuje, iż działanie kierowcy nie musi być umyślne. Jeśli wskutek wypadku poszkodowany odniesie znaczące obrażenia bądź zginie, kierowca zagrożony jest karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Więcej o mandatach przeczytasz na Bizblog.pl:

Kiedy należy wyczyścić opony w pojeździe?

REKLAMA

Do obowiązków kierowcy przed każdym wyruszeniem w trasę należy sprawdzenie stanu pojazdu. Trzeba więc między innymi wyczyścić opony, jeśli istnieje ryzyko zabrudzenia drogi publicznej. Kierowca nie musi więc robić tego przed każdą jazdą, a jedynie w przypadku, gdy stan kół pozostawia wiele do życzenia.

Warto pamiętać, że dla funkcjonariusza nie ma znaczenia, na jakim odcinku porusza się pojazd. Wystarczy przejechać kilka metrów, brudząc nawierzchnię, aby narazić się na mandat. Nieistotny jest także rodzaj pojazdu. Powyższe zasady dotyczą wyłącznie dróg publicznych, jednak o stan tych prywatnych również warto zadbać, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA