REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Wyjedź quadem na drogę. Zobaczysz, co się stanie

Quady i gokarty to pojazdy, które wynajmujemy, chcąc zaznać nieco adrenaliny. Dla niektórych jazda po specjalnie wyznaczonych trasach to wciąż zbyt mało i chętnie wyjechaliby tymi pojazdami na drogi publiczne. Czy w Polsce jest to możliwe?

30.11.2023
18:08
Wyjedź quadem na drogę. Zobaczysz, co się stanie
REKLAMA

Gokarty i quady na polskich drogach

REKLAMA

Quad I gokart to dwa zupełnie różne pojazdy, przeznaczone do poruszania się na innego rodzaju podłożach. O ile bowiem quadem można pokonać nawet trudną i wyboistą drogę, o tyle gokartem jeździ się po specjalnym torze. Nie jest to pojazd przystosowany do poruszania się po drogach publicznych, a jazda nim sama w sobie mogłaby okazać się bardzo niekomfortowa.

Jak kwestia gokartów wygląda od strony prawnej? Otóż przepisy nie dopuszczają możliwości poruszania się po drodze gokartem, pojazd ten nie zostanie więc zarejestrowany. Możliwa jest natomiast rejestracja pojazdu, który wyglądem bardziej przypomina samochód osobowy – posiada światła, kierunkowskazy, lusterka, pasy bezpieczeństwa oraz inne elementy, zapewniające kierowcy odpowiednią ochronę. Tymczasem kierowcy, którzy chcieliby wyjechać na drogę quadem, mają taką możliwość, jednak muszą spełnić kilka podstawowych warunków.

Gdzie i kiedy można jeździć quadem?

Podstawowym zadaniem kierowcy, który chce poruszać się quadem po drodze publicznej, jest zarejestrowanie pojazdu. Rejestracji dokonuje się w taki sam sposób, jak w przypadku samochodów czy motocykli, zatem quad musi posiadać homologację. Kierowca będzie musiał także wykupić ubezpieczenie OC. Quadem mogą poruszać się po drogach wyłącznie osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B. Rodzaj wymaganego dokumentu zależy od masy quada. Jeśli kierowca nie dopełni wszystkich formalności, może poruszać się pojazdem wyłącznie po terenie prywatnym. Warto pamiętać, że quadem nie można jeździć:

  • po autostradzie,
  • po drodze szybkiego ruchu,
  • po parkach narodowych i krajobrazowych, rezerwatach przyrody,
  • po plażach,
  • po drogach leśnych.

Za wjazd na teren parku narodowego, lasu czy innej drogi, która wyłączona jest z użytkowania dla pojazdów silnikowych, grozi kara do 1 000 zł.

Jazda niezarejestrowanym quadem – jakie mogą być jej konsekwencje?

Poruszanie się po drogach pojazdem, który nie został zarejestrowany bądź którego kierowca nie posiada stosownych uprawnień do prowadzenia, stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też prawo przewiduje możliwość ukarania osoby, która dopuszcza się tego rodzaju wykroczenia. Jeśli zostanie ona przyłapana na gorącym uczynku, funkcjonariusze mają prawo zamówić lawetę, a koszty holowania kierowca będzie musiał pokryć ze środków własnych. To jednak niejedyna kara. Za jazdę sprzętem niedopuszczonym do poruszania się po drogach publicznych grozi do 5 000 zł grzywny. 

REKLAMA

Jazda quadem po drogach publicznych – o tym warto pamiętać!

Posiadanie prawa jazdy czy zarejestrowanie quada to niejedyne kwestie, o których kierowcy muszą pamiętać. Przepisy nakładają na nich obowiązek jazdy w kasku. Ponadto, jeśli przewożą dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia, mogą jechać maksymalnie 40 km/h. Poruszenie się quadem, bez względu na to, jakie drogi wybieramy (publiczne czy prywatne), wymaga wykupienia ubezpieczenia OC. Jest ono niezbędne, gdy chcemy zarejestrować pojazd, ale umowę z ubezpieczycielem należy zawrzeć także wtedy, gdy nie planujemy tego robić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA