REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Kiedy rowerzysta powinien wykupić ubezpieczenie OC?

Rowerzyści coraz częściej decydują się wykupić polisę OC, choć nie obligują ich do tego żadne przepisy. Faktem jest jednak, że w razie wypadku to ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy wyrządzonych szkód, dlatego zakup polisy może okazać się bardzo korzystny zwłaszcza dla osób, które często podróżują rowerem.

21.08.2023
4:05
Kiedy rowerzysta powinien wykupić ubezpieczenie OC?
REKLAMA

OC rowerzysty – czy każdy poruszający się jednośladem musi je wykupić?

REKLAMA

Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe dla rowerzystów – żadna ustawa nie obliguje do wykupienia polisy przed wyruszeniem w podróż rowerem. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi jedynie o wycieczkę za miasto, czy też dłuższą wyprawę w góry. Niemniej jednak coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje tego rodzaju polisę, i to w różnych wariantach. Można wykupić ją na sezon oraz połączyć z innego typu ubezpieczeniem, na przykład NNW.

Czym charakteryzuje się polisa OC rowerzysty?

OC rowerzysty w dużym stopniu przypomina OC właścicieli samochodów. Ideą polisy jest pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów naprawy szkody, którą rowerzysta wyrządzi w czasie jazdy. Jeśli na przykład zderzy się z innym rowerem i uszkodzi go, nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów – zostaną one scedowane na ubezpieczyciela. Podobnie w przypadku nieumyślnego zarysowania rowerem samochodu czy uszkodzenia witryny sklepowej.

Tego rodzaju sytuacje można mnożyć, jednak warunkiem wypłaty odszkodowania jest to, aby kierujący pojazdem wyrządził szkodę nieumyślnie. Działanie umyślne może być bowiem uznane za akt wandalizmu, w przypadku którego ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Warto mieć na uwadze, że w niektórych polisach będzie ona ograniczona – często wyłącza się odpowiedzialność w sytuacji, gdy koszty, jakie trzeba ponieść nie są znaczące. Szczegółowe zasady wypłacania odszkodowań określają ogólne warunki ubezpieczenia, z którymi należy zapoznać się przed podpisaniem stosownej umowy.

Ile kosztuje OC rowerzysty?

Polisa OC dla rowerzysty może mieć różne ceny, jednak w najprostszym wariancie można wykupić je już za kilkanaście złotych na sezon. Ostateczny koszt zależeć będzie od:

  • wysokości sumy ubezpieczeniowej,
  • zakresu terytorialnego ochrony (ubezpieczyć można nie tylko podróże po Polsce, lecz również zagraniczne),
  • zakresu ubezpieczenia.

Coraz częściej polisa OC łączona jest z innymi rodzajami ubezpieczeń, dzięki czemu rowerzysta może znacząco poszerzyć ochronę, jednocześnie oszczędzając. Oczywiście, składka będzie w takim przypadku nieco wyższa, jednak i tak rowerzysta zapłaci mniej, niż gdyby nie połączył ze sobą wybranych pakietów.

Jak wykupić OC rowerzysty?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość zakupu polisy przez internet, na co coraz częściej decydują się rowerzyści. Wystarczy tylko wypełnić stosowny formularz online i opłacić składkę, aby zostać objętym ochroną. Warto jednak zapoznać się ze wszelkimi warunkami wypłaty odszkodowań oraz zakresem oferowanej przez ubezpieczyciela ochrony, tak aby wiedzieć, kiedy można liczyć na jego pomoc.

Kiedy warto zakupić OC dla rowerzysty?

REKLAMA

Jeszcze do niedawna na zakup polisy OC decydowali się głównie rowerzyści zawodowi, pokonujący na co dzień bardzo dalekie odległości. Niemniej jednak, mając na uwadze ewentualne koszty, jakie trzeba będzie ponieść w razie wyrządzenia szkody, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia nawet w przypadku miejskich wycieczek. Polisa OC jest niezbędna osobom, dla których rower stanowi narzędzie pracy – w natłoku obowiązków nietrudno bowiem o wypadek, który może okazać się kosztowny.

Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC nie chroni na przykład przed kradzieżą roweru czy zniszczeniem go. Ubezpieczyciel nie pokryje również kosztów leczenia ubezpieczającego w razie gdyby doznał on urazu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały natomiast pełne pakiety dla rowerzystów, w ramach których mogą oni uzyskać stosowną pomoc. Jeżdżąc rowerem z dużą częstotliwością, warto zdecydować się na rozszerzenie ochrony, zapewniając sobie tym samym większy komfort podróży na jednośladach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA