REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Jak szybko i dobrze ubezpieczyć nowy samochód?

Właściciele nowych samochodów mogą ubezpieczyć pojazd, korzystając z pakietu dealerskiego bądź znajdując polisę we własnym zakresie. Obowiązkowo wykupują oni ubezpieczenie OC, jednak coraz częściej decydują się również na ubezpieczenie AC. Jakich formalności należy dopełnić, aby ubezpieczyć nowy samochód?

01.07.2023
5:25
Jak szybko i dobrze ubezpieczyć nowy samochód?
REKLAMA

Co zawiera pakiet dealerski?

REKLAMA

Klientom nabywającym samochody w salonie sprzedawca przedstawia ofertę tak zwanego pakietu dealerskiego. Zakres konkretnego pakietu jest różny, w zależności od tego, z jakimi towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracuje właściciel salonu. Najczęściej obejmuje on:

Wszelkie formalności związane z zakupem pakietu dealerskiego dopełnia się w salonie, co jest bardzo wygodne z punktu widzenia klienta. Ponadto koszty, jakie ponosi nabywca, są niższe, niż gdyby zdecydował się zakupić wszystkie pojedyncze polisy w innym, niezależnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niemniej jednak nie ma on możliwości negocjacji ceny ani modyfikacji oferty. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie polisy we własnym zakresie, zwracając uwagę między innymi na własne potrzeby oraz budżet.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla nowego samochodu?

Ubezpieczeniem, jakie obowiązkowo wykupują kierowcy, jest wyłącznie OC. Teoretycznie nie ma więc przeciwwskazań ku temu, aby zrezygnować z AC czy innych polis. Niemniej jednak w przypadku powstania szkody środki pieniężne, jakie otrzymają z odszkodowania, mogą okazać się niewystarczające na jej naprawę. Dobrą praktyką jest więc zakup ubezpieczenia OC w pakiecie z AC. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, a jednocześnie lepiej zabezpieczyć pojazd.

Jak i kiedy ubezpieczyć nowy samochód?

Właściciel nowego samochodu ma prawo wykupić polisę u dowolnego ubezpieczyciela. Niemniej jednak musi to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Bez polisy OC nie odbierze samochodu z salonu ani dowodu rejestracyjnego. Procedura ubezpieczenia pojazdu zależy od tego, czy jego właściciel decyduje się na zakup pakietu dealerskiego, czy też wykupuje polisę we własnym zakresie.

W pierwszym przypadku formalności dopełnia sprzedawca, przy czym musi on zostać poinformowany przez klienta o fakcie zarejestrowania samochodu. W drugim przypadku klient musi wypełnić stosowny wniosek – online lub udając się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. We wniosku trzeba podać dane dotyczące pojazdu oraz wszystkich współwłaścicieli. Należy też opłacić składkę ubezpieczeniową zgodnie z zapisami umowy. Najczęściej istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty – półroczne, kwartalne lub miesięczne, choć oczywiście klient może uregulować składkę z góry za cały rok, wtedy też zapłaci najmniej.

O czym warto pamiętać, ubezpieczając nowy pojazd?

REKLAMA

Obowiązek ubezpieczenia nowego samochodu ciąży na nabywcy – formalności może załatwić sprzedawca, jednak wyłącznie w przypadku, gdy klient zdecyduje się na zakup pakietu dealerskiego. Obligatoryjnie należy wykupić polisę OC, pozostałe są natomiast fakultatywne. Klienci często zastanawiają się, czy sprzedawca może wymagać od nich zakupu polisy AC, uzależniając od tego na przykład przeprowadzenie napraw gwarancyjnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma on takiego prawa, gdyż ubezpieczenie AC jest całkowicie dobrowolne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nowy pojazd jest przedmiotem umowy leasingu – wtedy też leasingodawca może wymagać ubezpieczenia samochodu w szerokim zakresie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA