REKLAMA

Kryzys dopadł Polskę. Dramatyczna demografia

W Europie rodzi się coraz mniej dzieci. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2022 r. w całej Unii Europejskiej było to 3,88 mln dzieci – 800 tys. mniej niż czternaście lat wcześniej. Pikują też współczynniki dzietności i niestety Polska jest jednym z krajów, w których wyniki są najgorsze.

Kryzys dopadł Polskę. Dramatyczna demografia
REKLAMA

Przeciętna mieszkanka krajów UE pierwsze dziecko rodzi dobiegając do 30. roku życia. Średni wiek kobiet rodzących pierwszego potomka wynosi dokładnie 29,7 i waha się od 26,6 w Bułgarii do 31,7 we Włoszech (dane Eurostatu z 2022 r.).

REKLAMA

Urodzeń jak na lekarstwo

Dramatycznie spada współczynnik dzietności, który według wyliczeń Eurostatu wyniósł w 2022 r. 1,46 na kobietę. Najgorsze wyniki odnotowała Malta - 1,08, natomiast najwyższe Francja - 1,79.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że alarmujące wskaźniki to te sięgające już 1,5 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. A Polska? Niestety, jest wśród tych krajów, w którym wyniki te są najgorsze. Uplasowaliśmy się zaraz po Malcie, Hiszpanii, Albanii, Włoszech i Litwie. W 2022 r. współczynnik dzietności sięgnął u nas 1,29 (podczas gdy trzy lata wcześniej było to 1,44).

Współczynnik dzietności. Eurostat

Niechlubny rekord demograficzny

Nowsze dane o liczbie urodzeń, bo za 2023 r. , opublikował w styczniu GUS. One także potwierdzają ciemne scenariusze. W ubiegłym roku urodziło się bowiem jedynie trochę ponad 272 tys. dzieci. To nie tylko spadek o 10 proc., ale i najniższa liczba urodzeń odnotowana w całym okresie powojennym!

Więcej o kryzysie demograficznym przeczytasz na Bizblog.pl:

I nic nie wskazuje dziś na to, że wypłaty świadczeń 500+, które przynajmniej w teorii miały sprawić, że w Polsce urodzi się więcej dzieci, wpłynęły w jakiś sposób na naszą demografię. Pisał o tym Jacek Bereźniki w tekście "Program 500+ miał sprawić, że Polaków będzie rodzić się więcej. Oto co się stało”. Trudno więc spodziewać się, żeby także zwiększenie świadczenia do 800 zł mogło coś zmienić.

Zmiany w strukturze wieku kobiet w wieku rozrodczym są jednoznaczne, coraz mniej będzie kobiet w wieku 20–39, coraz więcej kobiet starszych. Już od ponad dekady obserwujemy spadek odsetka urodzeń pierwszych – mówiła w rozmowie z Bizblog.pl Iga Magda, wykładowczyni makroekonomii, ekonomii pracy i ekonomii zdrowia na SGH.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA