Kryzys dopadł Polskę. Dramatyczna demografia
W Europie rodzi się coraz mniej dzieci. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2022 r. w całej Unii Europejskiej było to 3,88 mln dzieci – 800 tys. mniej niż czternaście lat wcześniej. Pikują też współczynniki dzietności i niestety Polska jest jednym z krajów, w których wyniki są najgorsze.
Przeciętna mieszkanka krajów UE pierwsze dziecko rodzi dobiegając do 30. roku życia. Średni wiek kobiet rodzących pierwszego potomka wynosi dokładnie 29,7 i waha się od 26,6 w Bułgarii do 31,7 we Włoszech (dane Eurostatu z 2022 r.).
Urodzeń jak na lekarstwo
Dramatycznie spada współczynnik dzietności, który według wyliczeń Eurostatu wyniósł w 2022 r. 1,46 na kobietę. Najgorsze wyniki odnotowała Malta - 1,08, natomiast najwyższe Francja - 1,79.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że alarmujące wskaźniki to te sięgające już 1,5 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. A Polska? Niestety, jest wśród tych krajów, w którym wyniki te są najgorsze. Uplasowaliśmy się zaraz po Malcie, Hiszpanii, Albanii, Włoszech i Litwie. W 2022 r. współczynnik dzietności sięgnął u nas 1,29 (podczas gdy trzy lata wcześniej było to 1,44).
Niechlubny rekord demograficzny
Nowsze dane o liczbie urodzeń, bo za 2023 r. , opublikował w styczniu GUS. One także potwierdzają ciemne scenariusze. W ubiegłym roku urodziło się bowiem jedynie trochę ponad 272 tys. dzieci. To nie tylko spadek o 10 proc., ale i najniższa liczba urodzeń odnotowana w całym okresie powojennym!
Więcej o kryzysie demograficznym przeczytasz na Bizblog.pl:
I nic nie wskazuje dziś na to, że wypłaty świadczeń 500+, które przynajmniej w teorii miały sprawić, że w Polsce urodzi się więcej dzieci, wpłynęły w jakiś sposób na naszą demografię. Pisał o tym Jacek Bereźniki w tekście "Program 500+ miał sprawić, że Polaków będzie rodzić się więcej. Oto co się stało”. Trudno więc spodziewać się, żeby także zwiększenie świadczenia do 800 zł mogło coś zmienić.
Zmiany w strukturze wieku kobiet w wieku rozrodczym są jednoznaczne, coraz mniej będzie kobiet w wieku 20–39, coraz więcej kobiet starszych. Już od ponad dekady obserwujemy spadek odsetka urodzeń pierwszych – mówiła w rozmowie z Bizblog.pl Iga Magda, wykładowczyni makroekonomii, ekonomii pracy i ekonomii zdrowia na SGH.