Historyczny rekord Polski w zwiększeniu rezerw złota. Narodowy Bank Polski zakupił w marcu 16,5 tony złota. Dzięki strategii centralnego banku w sumie mamy już prawie 497 ton tego kruszcu, a udział złota w aktywach rezerwowych przekroczył obiecany przez NBP 20-proc. próg. Polska po raz kolejny umocniła pozycję wśród krajów o największych rezerwach na świecie.

Narodowy Bank Polski poinformował, że w marcu 2025 r. zakupił 16,5 tony złota i w sumie w naszych rezerwach mamy go już niemal 497 ton. Szacunkowa wartość kruszcu przekracza 192 mld zł. Złoto stanowi już prawie 21 proc. wszystkich aktywów rezerwowych banku centralnego, czyli więcej niż 20-proc. cel, jaki założył sobie prezes NBP Adam Glapiński.

Rezerwy złota. Imponujący wynik Polski
W ostatnich latach byliśmy świadkami cyklicznych zakupów złota przez nasz bank centralny. Z danych Światowej Rady Złota na koniec IV kwartału 2024 r. wynika, że Polska zajęła dziesiąte miejsce pod względem wielkości posiadanych rezerw. Przed nami w pierwszej dziesiątce kolejno uplasowały się: USA, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Szwajcaria, Indie, Japonia oraz Holandia.

Polska nakupiła złota. Co z jego bezpieczeństwem?
Zakupy złota, jakich dokonał NBP, są imponujące. Jednak eksperci zastanawiają się na bezpieczeństwem jego przechowywania.
Ze sprawozdania finansowego NBP za 2023 r. wynika, że jedynie 105 ton złota przechowywane jest w Polsce. Reszta zdeponowana jest w Banku Anglii oraz w nowojorskim oddziale Rezerwy Federalnej. Oznacza to, że blisko 80 proc. zasobów podlega ryzyku strony trzeciej – wyjaśnia Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
Ekspert zwraca uwagę, że te obawy nie są bezpodstawne.
Ostatnie miesiące przyniosły znaczną intensyfikację transferów złota do USA, co doprowadziło do wydłużenia czasu realizacji zwrotów z Banku Anglii nawet do dwóch miesięcy. Dodatkowo, nowa polityka administracji USA skłoniła m.in. Niemcy do rozważenia repatriacji własnych zasobów (około 1200 ton) przechowywanych w USA – wskazuje.
Więcej o złocie przeczytasz na Bizblog.pl:
Polska nadal będzie kupować złoto?
Złoto jest postrzegane jako tzw. bezpieczna przystań, czyli jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Jego wartość rośnie w długim terminie, zwłaszcza zyskuje na wartości w okresach niepewności geopolitycznej, kryzysów finansowych czy globalnych napięć. Stąd eksperci uważają, że decyzja NBP o postawieniu złota jako fundamentu strategii rezerwowej NBP, to przemyślana decyzja. Czy możemy spodziewać się, że centralny bank nadal będzie kupować złoto?
W świetle tych danych nie można wykluczyć, że marcowa transakcja była jedną z ostatnich, tak dużych operacji zakupu kruszcu – przynajmniej w krótkim terminie - wskazują eksperci z Tavex.