REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Orlen dobrał się do nowego złoża gazu. Jest potężne

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A zlokalizowanego na norweskim szelfie kontynentalnym. Wielu może się zdawać, że to nic takiego, ale koncern zapewnia, że ten ruch pozwoli na wydobycie rocznie 0,5 mld metrów sześciennych gazu i tym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w nowym sezonie grzewczym. Gaz będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

17.10.2023
22:22
cena-energii-cena-gazu-Orlen
REKLAMA

Eksploatację złoża głazu Tommeliten A uruchomiono pół roku wcześniej niż przewidywał harmonogram. Orlen rozpoczął eksploatację, która zapewni dodatkowo 0,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Czy to dużo? W 2022 r. spółka wydobyła w Norwegii 3,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, co odpowiadało ponad 20 proc. ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski.

REKLAMA

Orlen chce podwoić wydobycie gazu w Norwegii

Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy Orlen na norweskim szelfie kontynentalnym. Nie tylko ze względu na wielkość zasobów, ale także fakt, że jesteśmy największym udziałowcem tego złoża. Uruchomienie eksploatacji Tommeliten A oznacza dla Grupy Orlen skokowy wzrost produkcji gazu – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

I dodaje, że przybliża to spółkę do realizacji strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do 6 mld metrów sześciennych.

Wzrost wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów Grupy Orlen, aby zapewnić nieprzerwane dostawy surowców potrzebnych polskiej gospodarce. Dzięki dobrej współpracy naszej norweskiej spółki z pozostałymi udziałowcami złoża udało się przyspieszyć rozpoczęcie eksploatacji Tommeliten A o prawie sześć miesięcy. To duży sukces, który ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – komentuje Obajtek.

Więcej wiadomości o energetyce

Koncern poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway AS (PUN) ma ponad 42 proc. udziałów w Tommeliten A. Zasoby złoża oceniane są na 120-180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Grupy Orlen wynosi 50-76 mln baryłek, w tym 6-9 mld metrów sześciennych gazu.

Docelowo produkcja z Tommeliten A będzie prowadzona z wykorzystaniem 11 otworów i dostarczana za pomocą podgrzewanego rurociągu do infrastruktury na koncesji PL 018, skąd po dalszym uzdatnieniu będzie transportowana dalej. PL 018 jest obecnie jednym z najważniejszych hubów produkcyjnych na norweskim szelfie kontynentalnym, a znajdujące się na nim instalacje zostały zmodyfikowane na potrzeby odbioru produkcji z Tommeliten A - informuje Orlen.

Jeden z dziewięciu projektów, który zwiększy możliwość wydobycia gazu

Uruchomienie eksploatacji złoża Tommeliten A jest jednym z dziewięciu projektów inwestycyjnych zainicjowanych przez Orlen w ostatnich dwóch latach, której celem jest zwiększenie produkcji gazu na norweskim szelfie kontynentalnym.

REKLAMA

Koncern zapowiada, że do końca 2030 r. wydobycie wzrośnie do 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie z 3,5 mld metrów sześciennych w roku ubiegłym. Orlen zarezerwował w nim ponad 8 mld metrów sześciennych przepustowości Baltic Pipe rocznie i planuje, aby jak największa część surowca transportowanego tą drogą pochodziła z własnego wydobycia. W 2030 r. będzie mogła ona wypełnić nawet 75 proc. zarezerwowanej przepustowości tego gazociągu.

PGNiG Upstream Norway prowadzi w Norwegii wydobycie na 18 złożach i posiada udziały w 91 koncesjach. Zasoby ropy i gazu spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wynoszą ponad 346 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Pod względem posiadanych zasobów oraz produkcji ropy i gazu PUN znajduje się w pierwszej dziesiątce firm prowadzących aktywną działalność w Norwegii, a jeżeli chodzi o zasoby i produkcję gazu plasuje się na miejscu 8., a pod względem liczby koncesji 5.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA