REKLAMA

Prognozy na 2025 r. Stopy procentowe i polityka monetarna w centrum uwagi

Nadchodzący rok będzie okresem pełnym wyzwań, zarówno dla globalnej gospodarki, jak i inwestorów. Analitycy XTB uważają, że największy wpływ na to, co się będzie działo na rynkach finansowych, nadal będzie miała niepewność wynikająca z inflacji, polityki monetarnej oraz napięcia międzynarodowe.

Prognozy na 2025 r. Stopy procentowe i polityka monetarna w centrum uwagi
REKLAMA

Gospodarka, choć w pewnym stopniu odzyskała równowagę, nadal stoi przed wyzwaniami. Jednym z kluczowych czynników będzie inflacja, która – choć wyraźnie spadła w 2024 roku – wciąż stanowi zagrożenie dla stabilności.

REKLAMA

Niestabilność geopolityczna oraz potencjalne napięcia handlowe pomiędzy największymi gospodarkami świata, takimi jak USA i Chiny, mogą wpłynąć na dynamikę wzrostu globalnego PKB – zauważają analitycy firmy XTB w swojej prognozie na 2025 r.

Największą niewiadomą, która może mieć ogromny wpływ na to, co się stanie z globalną gospodarką, są działania nowej administracji Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych.

Polityka monetarna

Polska gospodarka w 2024 roku mierzyła się z wysoką inflacją oraz niestabilnym otoczeniem zewnętrznym. Analitycy XTB uważają, że obniżki stóp procentowych w kraju mogą nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2025 roku, oczywiście pod warunkiem, że inflacja będzie dalej spadać.

Obniżki stóp mogłyby pomóc w odbudowie aktywności inwestycyjnej w sektorze budowlanym i na rynku nieruchomości. Jednak sektor bankowy, który dominuje na warszawskiej giełdzie, może odczuć negatywne skutki w postaci spadających marż odsetkowych.

Polska giełda pozostaje niedowartościowana względem rynków zagranicznych. Przy potencjalnej poprawie sytuacji geopolitycznej może to prowadzić do dynamiczniejszego odbicia – uważają analitycy XTB.

Więcej wiadomości na temat polskiej gospodarki

Polityka monetarna będzie miała ogromne znaczenie nie tylko w kontekście Polski. Eksperci XTB wskazują, że banki centralne na całym świecie zaczęły łagodzić politykę monetarną, lecz ewentualne decyzje USA dotyczące inflacji mogą odwrócić ten trend.

Jeśli polityka protekcjonistyczna Donalda Trumpa doprowadzi do wzrostu kosztów życia, Rezerwa Federalna może zostać zmuszona do zaostrzenia polityki, co miałoby wpływ na globalne rynki finansowe – zauważają eksperci XTB.

Rynki finansowe w USA, Europie i Azji

W Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy utrzymuje się na solidnym poziomie 2-2,5 proc. rocznie, co zmniejsza ryzyko recesji. Rynki akcji, szczególnie w sektorze technologicznym, odnotowały silne wzrosty w 2024 roku.

Amerykańskie spółki technologiczne nadal dominują, ale potencjalne zmiany w polityce gospodarczej mogą wpłynąć na ich dynamikę wzrostu w 2025 roku – zauważają eksperci XTB.

Europa zmaga się z powolnym wzrostem gospodarczym i ryzykiem recesji. Słabe dane makroekonomiczne oraz ryzyko geopolityczne związane z wojną na Ukrainie utrzymują euro pod presją.

Nie można wykluczyć dalszego osłabienia euro wobec dolara, co mogłoby wpłynąć na atrakcyjność europejskich aktywów dla inwestorów zagranicznych – wskazuje raport XTB.

W Azji uwaga skupiona jest na Chinach, które zmagają się z problemami w sektorze nieruchomości oraz słabością popytu wewnętrznego. Eksperci XTB wskazują, że ewentualne działania stymulacyjne rządu w Pekinie będą kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego na poziomie 4,5-5 proc. w 2025 roku.

Złoto i ropa naftowa

W 2024 roku złoto osiągnęło imponujące wyniki cenowe, częściowo dzięki napięciom geopolitycznym oraz spadkom stóp procentowych. W 2025 roku perspektywy dla złota pozostają pozytywne, choć rynek może zmagać się z wyższą zmiennością.

Jeśli sytuacja geopolityczna pozostanie napięta, złoto może nadal pełnić rolę bezpiecznej przystani dla inwestorów – podkreślają analitycy XTB.

REKLAMA

Ropa naftowa natomiast zmaga się z ograniczonym wzrostem popytu i potencjalną nadpodażą na rynku. Prognozy XTB wskazują na możliwość spadku cen do poziomu 50 USD za baryłkę, co mogłoby zmusić producentów do ograniczenia wydobycia.

W dłuższym terminie ceny ropy będą zależne od sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz polityki produkcyjnej OPEC+ – dodają eksperci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA