REKLAMA

Bezrobocie w górę. Nie ma pracy dla zarejestrowanych w pośredniakach

Stopa bezrobocia wzrosła w listopadzie do 5 z 4,9 proc. w październiku 2024 r. Ekonomiści spodziewali się, że pozostanie na poziomie sprzed miesiąca. W porównaniu z szacunkowymi danymi Ministerstwa Pracy liczba bezrobotnych okazała się minimalnie niższa. Niestety GUS potwierdził, że doszło do załamania liczby ofert pracy, które trafiły w ubiegłym miesiącu do pośredniaków.

Bezrobocie w górę. Nie ma pracy dla zarejestrowanych w pośredniakach
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5 proc., tj. wzrosła o 0,1 p.proc. w skali miesiąca, natomiast w skali roku nie uległa zmianie – czytamy w „Sytuacji społeczno-gospodarcza kraju w listopadzie 2024 r.” opublikowanej przez GUS w poniedziałek.

REKLAMA

W listopadzie w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,5 tys. bezrobotnych – o 1,2 proc. więcej niż w październiku br. oraz o 0,1 proc. więcej niż w listopadzie ub. roku.

Dane GUS lepsze niż szacunek MRPiPS

Ostatecznie dane przedstawione przez GUS okazały się nieco lepsze niż szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowane w pierwszym tygodniu grudnia. Resort pracy podał wówczas, że bezrobocie wyniosło w listopadzie 5 proc. Wskaźnik pozostał na tym samym poziomie jak rok wcześniej i był o 0,1 punktu proc. wyższy niż w październiku.

Źródło: GUS

Jednocześnie resort podał, że w pośredniakach zarejestrowanych było 776,2 tys. bezrobotnych – o 10,7 tys. osób (1,4 proc.) niż w październiku, i o 2,8 tys. osób (0,4 proc.) więcej niż w październiku. Komentując szacunki MRPiPS analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że są one gorsze niż w poprzednich latach.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych (podobnie jak w ostatnich miesiącach) wzrosła (o 10,7 tys. os.) nieco silniej niż wynikałoby z wzorca sezonowego z ostatniej dekady i była marginalnie (o 2,8 tys.) wyższa niż w listopadzie 2023 r. – wskazali.

Więcej wiadomości na temat bezrobocia w Polsce

Coraz mniej ofert zatrudnienia w urzędach pracy

Omawiając szacunki MRPiPS sprzed ponad dwóch tygodni, zauważyłem zdecydowanie najgorzej prezentują się dane o napływie ofert zatrudnienia do pośredniaków. Ostatecznie liczba ofert pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych okazały minimalnie lepsze.

Do urzędów pracy w listopadzie br. zgłoszono 65,6 tys. ofert zatrudnienia, aż o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Zmniejszyła się liczba ofert zarówno z sektora prywatnego (o 12,5 proc.), jak i z sektora publicznego (o 39,5 proc.) – poinformował GUS.

MRPiPS podało, że pracodawcy zgłosili w listopadzie 62,4 tys. wolnych miejsc pracy – o 18,3 tys. (22,7 proc.) mniej niż w poprzednim miesiącu i o 15,6 tys. (20,0 proc.) mniej niż w listopadzie 2023 r.

Źródło: GUS

Liczba ofert pracy pozostaje na obniżonym poziomie. W urzędach pracy dostępnych było 51 tys. ofert pracy, o 14,9% mniej względem poprzedniego roku. Fakt, że popyt na pracę pozostaje ograniczony potwierdzają również Internetowe portale internetowe. Raport Grant Thornton wskazuję, że w listopadzie było 230 tys. ofert pracy - to 1 proc. mniej niż przed rokiem. W kolejnych kwartałach popyt na pracę powinien jednak stopniowo odbudowywać się – zapowiada Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bezrobocie w województwach

W województwach stopa bezrobocia kształtowała się w granicach od 2,9 proc. w wielkopolskim do 8,4 proc. w podkarpackim – czytamy w poniedziałkowej publikacji GUS.

W porównaniu z październikiem stopa bezrobocia wzrosła w ośmiu regionach się nie zmieniła, a w pozostałych ośmiu wzrosła 0,1 p.proc.:

  • dolnośląskim
  • kujawsko-pomorskim
  • lubelskim
  • lubuskim
  • podkarpackim
  • pomorskim
  • świętokrzyskim
  • warmińsko-mazurskim
REKLAMA
Źródło: GUS

W porównaniu z listopadem 2023 r. stopa bezrobocia spadła w lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim (po 0,1 p.proc.). Wzrost odnotowano w czterech regionach: dolnośląskim i kujawsko-pomorskim (po 0,2 p.proc.) oraz lubuskim i opolskim (po 0,1 p.proc.). W pozostałych 11 natężenie bezrobocia nie uległo zmianie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA