REKLAMA

Bezrobocie w Polsce. Uratuje nas zapaść w demografii

Pracy jest wyraźnie mniej. Widać to w liczbie ofert, które spływają do pośredniaków. Stopa bezrobocia utrzymuje się jednak na historycznie niskim poziomie i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie nie powinna wzrosnąć. Sytuację na rynku pracy ratuje demografia i spadek liczby osób czynnych zawodowo.

Bezrobocie w Polsce. Uratuje nas zapaść w demografii
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów i wstępnym szacunkiem przedstawionym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – wyniosła 5 proc.

REKLAMA

W końcu września br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 769,6 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w sierpniu br. (o 0,3 proc.) oraz niż we wrześniu ub. roku (o 0,8 proc.). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0 proc., podobnie jak przed miesiącem oraz przed rokiem – podał GUS.

Do urzędów pracy wpłynęło 80,8 tys. ofert zatrudnienia, o 1000 więcej niż w sierpniu. Jeśli jednak sprawdzimy, jak pod tym względem wyglądała sytuacja w poprzednich latach, to okaże się, że pracy jest wyraźnie mniej. We wrześniu 2023 r. nowych ofert było 91,7 tys., a w 2022 r. – 99,5 tys., w 2021 r. – 124,2 tys.

Najwyższe i najniższe bezrobocie w województwach

Najniższe bezrobocie od wielu miesięcy panuje w Wielkopolsce, gdzie wynosi 3 proc., największe, również od dłuższego czasu, na Podkarpaciu – 8,4 proc. W porównaniu z sierpniem 2023 r. stopa bezrobocia obniżyła się w sześciu województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim i podlaskim (wszędzie o 0,1 p.proc.).

Niewielki wzrost stopy bezrobocia (o 0,1 p.proc.) odnotowano jedynie w województwie zachodniopomorskim. W pozostałych województwach stopa bezrobocia nie uległa zmianie – podał GUS.

Więcej wiadomości o rynku pracy w Bizblog.pl

W porównaniu z ubiegłym rokiem natężenie bezrobocia najbardziej zmniejszyło się w województwie świętokrzyskim o 0,2 p.proc., a w lubelskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim – po 0,1 p.proc. Wzrost odnotowano w województwach dolnośląskim o 0,2 p.proc., kujawsko-pomorskim, podkarpackim oraz zachodniopomorskim po 0,1 p.proc. W pozostałych województwach stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie sprzed roku.

Wzrost bezrobocia nam nie grozi

Stopa bezrobocia utrzymała się we wrześniu na poziome 5,0 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych jest 770 tys. bezrobotnych – to spadek o 0,8 proc. względem poprzedniego roku. Należy zauważyć, że związany jest on głównie ze zmianami demograficznymi na rynku pracy – zauważa Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Więcej o analizach Instytutu na temat demografii i rynku pracy pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w materiale Bezrobocia już raczej nie doświadczymy. Demografia jedzie jak buldożer. PIE w raporcie „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce” wyliczył, że w ciągu najbliższej dekady polski rynek pracy skurczy się o 2,1 mln pracowników.

Przy założeniu utrzymania obecnego wieku emerytalnego do 2035 r. z polskiego rynku pracy odejdzie 3,8 mln pracowników. Równocześnie prognozowany napływ nowych roczników wyniesie 1,7 mln osób – wylicza Instytut.

REKLAMA

Jakub Rybacki w komentarzu do danych GUS o bezrobociu wskazuje, że liczba zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostała niska – we wrześniu było to 32,8 tys. osób (rok wcześniej: 32,1 tys.).

Bardziej istotny wzrost stopy bezrobocia czy liczby zwolnień w kolejnych miesiącach jest mało prawdopodobny – ocenia ekonomista PIE.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA