REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe na dnie. Spadek sięgnął 16 proc.

W listopadzie 2024 roku produkcja w mieszkaniówce spadła aż o 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jak wynika z danych GUS, cały sektor budowlano-montażowy zanotował spadek o 9,3 proc. r/r, a pogorszenie sytuacji dotknęło również roboty specjalistyczne i remontowe. Eksperci liczą, że w końcu dojdzie do ożywienia inwestycji publicznych, co przełoży się na wzrosty w budownictwie infrastrukturalnym.

Budownictwo mieszkaniowe na dnie. Spadek sięgnął 16 proc.
REKLAMA

Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2024 roku zmniejszyła się o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (prognoza: -11 proc.). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 3,3 proc. w stosunku do października 2024 roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Ekonomiści oczekiwali

REKLAMA

W listopadzie 2024 roku zaobserwowano spadek produkcji we wszystkich działach budownictwa, co wskazuje na trudne warunki rynkowe dla tego sektora – podaje GUS.

Wyniki w poszczególnych kategoriach produkcji budowlanej:

  • budowa budynków: spadek o 16,0 proc. r/r, po wcześniejszym spadku o 7,9 proc. r/r w październiku.
  • roboty budowlane specjalistyczne: zmniejszenie o 13,0 proc. r/r, wobec spadku o 10,4 proc. r/r miesiąc wcześniej.
  • budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej: najłagodniejszy spadek, wynoszący 3,2 proc. r/r, w porównaniu z 10,2 proc. r/r w październiku.

Największe spadki w ujęciu rocznym odnotowano w budowie budynków oraz robotach budowlanych specjalistycznych, co wskazuje na słabość w segmencie inwestycji mieszkaniowych i remontowych – zaznacza GUS.

Więcej wiadomości dotyczących budownictwa i mieszkań

Infrastruktura jako impuls do odbicia w budownictwie

Zdaniem ekspertów ING, mimo że czwartkowe dane okazały się lepsze od prognoz, budownictwo wciąż zmaga się z recesją.

Płytszy od oczekiwań spadek wynikał z odbicia w segmencie infrastrukturalnym, tj. wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej, podczas gdy spadki w pozostałych obszarach istotnie się pogłębiły – podkreślają analitycy.

ING prognozuje, że w 2025 roku inwestycje publiczne przyspieszą dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz polityki spójności. Zakłada się, że do finalnych beneficjentów trafi około 95 mld zł, co wesprze budownictwo infrastrukturalne.

 class="wp-image-2634808"
Źródło: Macronext.pl za GUS

Ekonomiści Banku Pekao zauważają, że listopad to już piąty miesiąc w 2024 roku, kiedy odnotowano dwucyfrowy spadek produkcji budowlanej w ujęciu rocznym.

Wynik listopada jest nieco lepszy w ujęciu miesięcznym, co wskazuje na możliwe zbliżanie się do cyklicznego dołka. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach odbicie inwestycji publicznych zwiększy popyt na usługi budowlane – zauważają.

Eksperci PKO BP zwracają uwagę na trudności w budownictwie mieszkaniowym, gdzie odnotowano głęboki spadek aktywności o 16 proc. r/r.

Zarówno roboty inwestycyjne (-7,2 proc. r/r), jak i remontowe (-13,9 proc. r/r) notują spadki. Jednak w 2025 roku spodziewamy się poprawy dzięki odbiciu inwestycji prywatnych i publicznych oraz obniżkom stóp procentowych – komentują analitycy.

Czekamy na rzekę pieniędzy z UE

REKLAMA

Eksperci są zgodni, że kluczowym czynnikiem wpływającym na poprawę sytuacji w budownictwie będzie większe wykorzystanie funduszy unijnych oraz stabilizacja na rynku mieszkaniowym. Prognozowane obniżki stóp procentowych w 2025 roku również mogą zwiększyć popyt na nowe inwestycje.

W warunkach niskiej aktywności inwestycyjnej sektor budowlany jest w recesji, ale wzrost inwestycji publicznych oraz odbicie w budownictwie infrastrukturalnym mogą przynieść poprawę w nadchodzących kwartałach – podsumowują analitycy ING.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA