REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Rynek mieszkań runie? Bez dopłat do kredytów wszystko ma się zawalić

Trzeba dalej dopłacać do kredytów, bo inaczej mieszkania znów zdrożeją. Tako rzecze minister rozwoju i technologii, a pół Polski drwi, że powinien za to dostać Nobla z ekonomii. Bo dotąd głupi rynek myślał tak: jak podsycaliśmy popyt na mieszkania dopłatami do kredytów, nic nie robiąc z podażą, to ceny rosły, więc jak przestaniemy podsycać popyt, przestaną rosnąć. Zdaniem ministra, to błędna logika, bo jak nie będzie dopłat do kredytów, to wszystko się zawali.

24.02.2024
16:01
Rynek mieszkań runie? Bez dopłat do kredytów wszystko ma się zawalić
REKLAMA

Najpierw teoria: rośnie popyt, rośnie cena.

REKLAMA

Teraz praktyka: w życie wchodzi Bezpieczny kredyt 2 proc., gwałtownie rośnie popyt na mieszkania, gwałtownie rosną ich ceny.

A teraz nowa teoria nowego ministra rozwoju: jak nie damy nowych dopłat do kredytów, to ceny mieszkań wcale nie spadną, tylko znowu wzrosną. Tak w ostatnich dniach w mediach twierdził Krzysztof Hetman, tłumacząc konieczność wprowadzenia w życie nowego programu Mieszkanie na Start, mimo że eksperci alarmują, że to znowu źle się skończy.

Ja ministra nawet rozumiem, wyjaśnię wam

I oczywiście zaczęły się drwiny z ministra, że odkrywa nowe prawa ekonomii.

Ale z uczciwości, nie będę drwić, tylko wyjaśnię, co minister miał na myśli, bo przynajmniej pozornie jest w tym jakaś logika.

Otóż chodziło mu o to, że jak nie będzie popytu, to i podaż zwolni, czyli deweloperzy przestaną budować i ostatecznie będzie jeszcze gorzej. Słaby popyt będzie i tak wyższy niż jeszcze słabsza podaż, a to równa się wzrostowi cen na rynku z niewielką liczbą transakcji.

I to nawet dałoby się jakoś bronić, ale tylko teoretycznie. Dlaczego? Bo deweloperzy nie budują mieszkań w tydzień. A skoro nie, to podejmują decyzje o rozpoczęciu nowej inwestycji, prognozując, jaki będzie popyt na mieszkania za 2-4 lata. A co będzie za te 2-4 lata?

Trzeba dać ministrowi kalendarz

Po pierwsze, popyt i tak zostanie wówczas pobudzony, bo będziemy mieć znacznie niższe niż obecnie stopy procentowe - stanie się więc to samo i nie trzeba dodatkowo podkręcać tego procesu.

Po drugie, przypominam, jaki jest timeline wydarzeń, o których mówi minister: Mieszkanie na Start ma wejść w życie dopiero jesienią 2024 r. i potrwać zaledwie do końca 2025 r. A jeśli program ma zachęcić deweloperów do rozpoczynania nowych budów, to jeśli zaczną teraz, w sam raz skończą wtedy, kiedy skończą się i dopłaty do kredytów.

Więcej o rynku mieszkaniowym oraz hipotekach przeczytasz na Bizblog.pl:

Ok, nie będę manipulować i przyznam, że przecież mieszkanie u dewelopera kupuje się zwykle zanim jeszcze zostanie oddane do użytkowania, więc trochę się to jakoś częściowo spina, ale to i tak całkiem śmieszne.

A po trzecie i najgorsze: popyt ruszy już wtedy, kiedy ruszą dopłaty do kredytów, a więc w drugiej połowie 2024 r. A 2024 r. ma być najgorszym od 2018 r., jeśli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania.

Jeszcze w styczniu Polski Instytut Ekonomiczny szacował, że w 2024 r. deweloperzy oddadzą ok. 200 tys. mieszkań, co skończy się niedopasowaniem podaży i popytu. A minister ewidentnie to niedopasowanie chce jeszcze podnieść do potęgi. Czy ktoś nadal wierzy, że to potęgowanie uchroni nas przed wzrostem cen?

Deweloperzy i tak mają obietnice polityków w nosie

I jeszcze jedna ciekawostka: program Mieszkanie na Start przeciąga się. Najpierw miał startować wiosną, potem w połowie roku, a teraz aktualna jest raczej jesień. A więc nie wiadomo, co politycy ostatecznie z nim poczną. Szczególnie, że ostatnio sam premier Donald Tusk coraz wyraźniej zaczął sygnalizować, że martwi go wzrost cen mieszkań i wie, że wywołują go dopłaty do kredytów. Jak to można odbierać? To nic innego, jak urabianie opinii publicznej pod okrojenie jesiennego programu.

A więc dopalacz popytowy ciągle wcale nie jest pewny, a mimo to deweloperzy w styczniu rozpoczęli budowę 12,1 tys. mieszkań - aż o 107 proc. więcej niż rok wcześniej. Może liczą jednak na program dopłat do kredytów?

REKLAMA

Figa! To nie to, skoro rok temu zaczęli o połowę mniej budów, mimo że Bezpieczny kredyt 2 proc. był bardziej pewny niż dzisiejsza wizja jego następcy.

A zatem deweloperzy nie wierzą politykom i kierują nimi stopy procentowe prognozowane w przyszłości. I to stopy załatwiają ten problem, nowa ekonomia ministra nie jest tu potrzebna.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA